Náborové příspěvky: někde nezabírá ani 100 tisíc
Částku 150 tisíc korun za nástup nabízí například nemocnice v Chomutově lékařům všech specializací. Nemocnice v Českém Krumlově shání zástupce primáře na pediatrii – uchazeči nabízí 100 tisíc korun.
Nemocnice Sokolov nabízí nutričním terapeutkám, které do nemocnice nastoupí, 30 tisíc korun. Stejnou částku nabízí také ergoterapeutům a fyzioterapeutům. Na náborové příspěvky se snaží nalákat lékaře, zdravotní sestry i laboranty také Masarykova nemocnice v Rakovníku.
Táhnou nové lékaře?
„Média informují o tom, že platy pro mladé lékaře ve zdravotnictví nejsou nijak závratné, a tak samozřejmě odcházejí do zahraničí. Snažili jsme se zajistit mladé lékaře, ale nakonec nám bylo řečeno, že děkují za nabídky včetně bytů a dalších benefitů, ale Německo je blízko a jejich uplatnění a finanční zázemí je tam úplně jiné,“ MUDr. Zdeněk Bergl, ředitel žatecké nemocnice.
V Pelhřimově se setkali se zájmem lékařů, které náborový příspěvek oslovil. "Musím říct, že lékaři na tuto motivaci slyší. Lékaři nás kontaktují na základě inzerátu, ve kterém se dočetli, že nabízíme náborový příspěvek," říká Jana Horáková, vedoucí sekretariátu ředitele z pelhřimovské nemocnice. Na druhou stranu připouští, že některé specializace se shánějí i přes náborový příspěvek velmi těžko.
V Rakovníku náborový příspěvek nezabírá vůbec. „Zájemci vůbec nejsou. Náborový příspěvek stále není ten správný stimul a už nevíme, jaký by to měl být,“ říká Ing. Jaromír Bureš, ředitel Masarykovy nemocnice v Rakovníku.
Přitom rakovnická nemocnice nabízí kromě individuálně sjednaného náborového příspěvku (v rozmezí padesáti do osmdesáti tisíc korun) ještě další benefity – byt, stravování a příspěvek na důchodové pojištění, ale lékaři se tam přesto nehlásí.
Podmínky pro lékaře
Aby lékař náborový příspěvek obdržel, musí splnit určité podmínky – jednou z nich je smlouva, ve které se zavazuje, že pokud nemocnici opustí dříve než ve stanovenou dobu, částku za náborový přísěpevk vrátí.
„U nás se zavazují k určité době pobytu v nemocnici, pokud jim hradíme veškeré vzdělání před atestací a atestaci,“ říká Zdeněk Bergl.
„Náborový příspěvek máme vypsaný od letošního jara ve výši padesáti tisíc a vztahuje se k těm pracovním pozicím, kterých máme nedostatek, jak lékařským, tak nelékařským. Teď v listopadu bude vyplácen poprvé a je samozřejmě vázán na odpracování dvou let při plném úvazku. Pak je vyplacen po skončení zkušební doby tři měsíce,“ řekla MT Jana Horáková z pelhřimovské nemocnice.
Proč raději nenabídnout vyšší plat
Někteří lékaři namítají, že namísto jednorázového bonusu by je motivoval stálý vyšší plat. Ředitelé ale kontrují, že by vyšší platy nováčků byly nespravedlivé vůči stávajícím zaměstnancům.
„Tento systém je nespravedlivý. Dost bolestně pociťuji, že lidé, kteří tu pracují již delší dobu a nezasáhly je tyto platové úpravy, mají své původní platy a nemají šanci tyto příplatky dostat. Rád bych samozřejmě zvednul všem lékařům platy, ale osobní náklady ve všech nemocnicích nyní začínají strmě stoupat. Rozpočet pak dostává těžký zásah právě na osobních platech,“ říká Zdeněk Bergl.
Nejen osobní náklady stoupají – výdaje na vzdělávání lékařů dosahují stále větších částek a menší nemocnice si stěžují na přetahování doktorů velkými nemocnicemi těsně po atestaci. Náborový příspěvek se smluvním závazkem je tak pro ně výhodnější.
Štěpán Feik, www.tribune.cz
Zdroj: www.tribune.cz