Přeskočit na obsah

Náborové příspěvky by měly fungovat na věrnostním principu

Domnívám se, že tzv. náborový příspěvek není v podmínkách našeho zdravotnictví nijak běžnou záležitostí, nicméně pracovněprávní předpisy jej dle mého názoru nezakazují, a to ani v podnikatelské sféře (zdravotnické zařízení zpravidla jako s. r. o. či akciová společnost), ani v nepodnikatelské sféře (zdravotnické zařízení jako příspěvková organizace).

Takovýto náborový příspěvek by však měl mít určité základní parametry, zejména by se mělo jednat o plnění založené na jakémsi "věrnostním principu" - tj. zaměstnanci náleží určitá částka za nastoupení a setrvání v zaměstnání po určitou minimální dobu, jinak se tato "stabilizační odměna" vrací, resp. se vrací v poměrné části.

Pro dosažení určité transparentnosti a naplnění zásady rovného zacházení by asi nebylo od věci upravit parametry poskytování stabilizační odměny v nějakém oficiálním vnitropodnikovém dokumentu, např. ve vnitřním předpisu.

Jako pravidlo by mohlo být například nastaveno, že zaměstnavatel může na základě písemného zdůvodnění a doporučení příslušného vedoucího zaměstnance poskytnout nově nastupujícím zaměstnancům lékařům tzv. stabilizační odměnu, a to za účelem získání optimálního (požadovaného) a stabilizovanějšího personálního obsazení některých pracovišť.

Poskytnutí této stabilizační odměny by mohlo být například podmíněno: I dlouhodobější (např. alespoň tři měsíce) a výraznou personální neobsazeností příslušného pracoviště; I u nově nastupujících zaměstnanců např. uzavřením pracovního poměru na dobu neurčitou s tříměsíční zkušební dobou.

V podnikatelské sféře nejsou výraznější pracovněprávní omezení, pokud jde o režim mzdového plnění, ovšem v příspěvkové sféře by odměna měla být vyplacena z objemu finančních prostředků určených na platy, kde je režim nakládání s těmito prostředky zpravidla do značné míry limitován zřizovatelem toho kterého zdravotnického zařízení.

Výplata stabilizační odměny by mohla být jednorázová, příp. rozdělena do více období (např. po uplynutí zkušební doby je vyplaceno 30 % z celkové částky odměny, dále po uplynutí doby trvání pracovního poměru v délce 12 měsíců je vyplaceno dalších 30 % z celkové částky odměny a po uplynutí 2 let trvání pracovního poměru je vyplaceno zbývajících 40 % z celkové částky odměny apod.).

Nelegální by například bylo, pokud by stabilizační odměny byly poskytovány na základě diskriminačních kritérií, např. nově nastoupivším zaměstnancům jen do určitého věku (např. jen lékařům do 30 let apod.), nelegální by bylo, pokud by odměny byly poskytovány v rozporu s kogentním ustanovením zákoníku práce o platu. Například pokud by nebyly poskytovány jako odměny, ale "zastřeně" jako nějaký příplatek, který zaměstnanci náleží ze zákona a podobně.
---

Částku 150 000 korun za nástup lékařům všech specializací nabízí například Nemocnice Chomutov. Nemocnice v Českém Krumlově shání zástupce primáře na pediatrii - uchazeči nabízí 100 000 korun. Nemocnice Sokolov nabízí nutričním terapeutkám, které do nemocnice nastoupí, 30 000 korun. Stejnou částku nabízí také ergoterapeutům a fyzioterapeutům. Na náborové příspěvky se snaží nalákat lékaře, zdravotní sestry i laboranty také Masarykova nemocnice v Rakovníku.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené