Nabídka lůžkové péče srovnatelná s cizinou, problém ale u seniorů
Nabídka lůžkové péče v nemocnicích a léčebnách v Česku je srovnatelná s ostatními evropskými státy. Zásadně se ale liší v případě seniorů a pacientů, kteří potřebují dlouhodobou ošetřovatelskou péči. Shodli se na tom experti z Kulatého stolu k budoucnosti financování českého zdravotnictví. Tento projekt schválila vláda letos v červnu, do roka očekává výsledky.
"Na problém spojený s léčbou vybraných geriatrických diagnóz ukazují i velké regionální rozdíly uvnitř České republiky," sdělil ČTK koordinátor projektu Ondřej Mátl.
Analytik projektu Stanislav Vachek upozornil na význam národních zdravotnických účtů. Statistici v nich sledují příjmy a výdaje domácností na zdravotní péči. "Při analýze lůžkové péče je důležité zachytit skutečnost, která se na lůžku odehrává, a nesrovnávat pouze prosté počty lůžek," upřesnil. Důležité je sledovat spotřebu ošetřovacích dnů ve vazbě na jednotlivé diagnózy a věkové skupiny. "Zajímavé je také analyzovat vybrané nejnákladnější léčebné procedury a postupy z pohledu ceny a frekvence," dodal odborník.
Podle serveru Aktuálně.cz nemá Česko dost peněz na léčení starých nemohoucích lidí a v příštím roce bude financí ještě méně. Šetření by se mohlo dotknout třetiny všech pacientů nemocnic, kteří už nepotřebují akutní péči, ale jsou přesunuti na takzvaná následná lůžka. V příštím roce by na ni měly nemocnice a léčebny dostávat jen o jedno procento více peněz než letos. To nepokryje ani předpokládanou inflaci, které by měla být zhruba čtyřprocentní.
Provoz lůžka v léčebně dlouhodobě nemocných stojí denně zhruba 1300 korun, z toho takzvané hotelové náklady činí 570 korun a zdravotní péče 770 korun. Vyplývá to z analýzy Asociace českých a moravských nemocnic. Provoz lůžka v běžné krajské nemocnici stojí třikrát více a ve fakultní nemocnici pětkrát více.
I když na následných lůžcích leží třetina pacientů, vychází na ně necelá desetina peněz, které dají zdravotní pojišťovny nemocnicím.
Zdroj: ČTK