Na Západě prý výrazně klesne počet pacientů s rakovinou žaludku
Počet nových pacientů trpících rakovinou žaludku by měl v průběhu příštích deseti let v západních zemích klesnout až o 25 procent. Ve studii v časopise Gut to uvádí tým nizozemských vědců s tím, že za sestupným trendem stojí lepší životní podmínky obyvatel Západu.
Rakovina žaludku patří k velmi častým typům zhoubného bujení; pacient na ni obvykle umírá v průběhu pěti let.
Poslední výzkumy nizozemských vědců z univerzity v Rotterdamu však ukazují, že počet pacientů se symptomy, které předcházejí zhoubnému bujení buněk žaludku, se za posledních 15 let snížil o čtvrtinu.
"Fakt, že se v minulém desetiletí u obou pohlaví snížil výskyt symptomů předcházejících rakovině žaludku o 25 procent, znamená, že totéž se stane s propuknutím onemocnění v následující dekádě," řekl agentuře Reuters Ernest Kuipers z rotterdamského výzkumného týmu.
Podle Kuiperse lepší perspektiva pro obyvatele západních zemí v tomto ohledu souvisí se zlepšením životních podmínek, a to hlavně díky lepší konzervaci potravin, kvalitnější stravě a lepšímu boji proti infekci způsobené bakterií helicobacter pylori. Ta totiž vyvolává zánět žaludeční sliznice, který často vyústí v rakovinné bujení.
Ústup výskytu rakoviny žaludku v posledních letech pozorují i lékaři v České republice. Například v roce 2002 jí onemocnělo zhruba 1700 občanů, což je méně než polovina ve srovnání se stavem před dvaceti lety. ČR však dlouhodobě obsazuje první místo v Evropě v četnosti výskytu rakoviny tlustého střeva.
Zdroj: ČTK