Na zahraniční mise s Lékaři bez hranic vyjelo dosud asi 80 lidí
Zájem o mise podle něj stoupá s tím, jak se více ví o práci této organizace a možnostech výjezdu.
Organizace Lékaři bez hranic vznikla před 40 lety (20. prosince). V roce 1999 dostala za průkopnickou humanitární práci Nobelovu cenu za mír.
Čeští a slovenští lékaři vyjíždějí na mise už od devadesátých let, zpočátku přes kanceláře ve Vídni a Paříži. Nyní má česká kancelář dva spolupracovníky například v somálském Mogadišu. Loni pomáhali Češi a Slováci na Haiti, v Jižním Súdánu, Etiopii, Afghánistánu či na Filipínách, v minulosti například ve Východním Timoru či Kolumbii.
Jedním z českých účastníků mise je chirurg Tomáš Šebek, pracoval od října do prosince 2010 na Haiti v nemocnici v Leogane. ČTK řekl, že o Lékařích bez hranic věděl už na lékařské fakultě. Po studiích ho zaujala informační tabule na ulici. Trvalo prý ale ještě pár let, než se přišel podívat na informační večer této organizace.
Ve výběrovém řízení uspěl a dostal nabídku na necelé tři měsíce na Haiti, kde se zaměřil především na úrazovou a všeobecnou chirurgii.
"Učarovala mi smysluplnost projektů Lékařů bez hranic, bezprostřední a okamžité výsledky poskytované pomoci a široká mezinárodní spolupráce týmu lidí, kteří na projektech pracují. Osobně i profesně jsem se do téhle formy práce a pomoci zamiloval a upřímně se těším na další mise," řekl.
Brinzanik doplnil, že loni odjelo prostřednictvím české kanceláře na 38 misí 27 lidí - deset lékařů, hlavně chirurgů, internistů a anesteziologů, čtyři zdravotní sestry a laboranti a 13 odborníků na technické zabezpečení, jako specialista na vodní hospodářství nebo logistiku.
Česká kancelář se stará o nábor, informuje veřejnost o práci organizace a situaci v krizových oblastech. Od roku 2008, kdy se změnila v obecně prospěšnou společnost, shání peníze na mise. Loni získala 21,5 milionu. Má dvě sbírky, univerzální na účtu 2101050700/2700, dárcovská sms číslo 87777, heslo DMS MSF, a pro Somálsko na účtu 1002755727/2700, dárcovská sms na číslo 87777, heslo DMS MSFSOMALSKO.
Informační večery pro zájemce pořádá kancelář jednou za měsíc střídavě v Praze, Brně a Bratislavě. Kdo splní kritéria, jde do výběrového řízení, ve kterém se zkouší "osobnostní připravenost" na náročnou práci v misích.
"Většina lidí musí kvůli misi dát výpověď v zaměstnání, někteří, hlavně lékaři, dostanou neplacené volno," uvedl Brinzanik.
Chirurgové a další lékařští specialisté jezdí na mise na jeden až tři měsíce, ostatní zdravotníci a jiné profese na šest až devět měsíců, někdy na rok.
Někteří tráví na misi i dva roky, jezdí opakovaně s krátkou přestávkou doma.
Na misi jsou někteří v nemocnicích zřizovaných společností, jiní vyjíždějí s mobilními klinikami. Očkují, léčí dětskou podvýživu, zasahují při epidemiích. Stavějí nemocnice za ty, které zničily válka a přírodní katastrofy, dodávají humanitární pomoc jako nádoby na vodu a plachty na přístřeší, stavějí latríny a distribuují pitnou vodu.
autor: Naďa Myslivcová
ČTK
Zdroj: ČTK