Na záchytce pobyl 15letý chlapec i 82letý muž
Počet klientů jediné záchytky na Vysočině se loni v porovnání s předchozím rokem snížil. Noc tam strávilo 1157 lidí, o 135 míň než v roce 2014. Opilých žen tu bylo loni 153, v meziročním srovnání o šest více. Nejvíce opilých, a to 287, bylo ve věkové kategorii 41 až 50 let.
Nejčastějšími důvody přijetí do záchytné stanice je u klientů ohrožení vlastního života a zdraví a veřejné pohoršení. Cena za nocleh v záchytné stanici v Jihlavě je 4000 korun a je stejná pro tuzemské i zahraniční klienty. Přímo na místě zaplatilo jen 233 lidí, od kterých se podařilo vybrat přibližně 442.800 korun.
Krajskou protialkoholní záchytnou stanici provozují Služby města Jihlavy od roku 1999. O klienty se stará pět zaměstnanců, služby na dohodu zajišťuje 13 lékařů.
Českobudějovická záchytná stanice loni ošetřila 1538 lidí
Protialkoholní záchytná stanice v Českých Budějovicích, která je jediným zařízením svého druhu v Jihočeském kraji, ošetřila loni 1538 lidí. Hospitalizovala z celkového počtu 1138 lidí, ostatním poskytla ambulantní péči. Jde o srovnatelné číslo s rokem 2014. Záchytná stanice vystavila loni za pobyt faktury v hodnotě téměř 1,4 milionu korun, ale klienti jí zaplatili jen třetinu z této sumy. ČTK to řekla mluvčí jihočeské záchranné služby Petra Kafková.
Potíže s neplatiči řeší záchytná stanice už několik let. "Jen za rok 2015 přesahuje dlužná částka 900.000 korun. Záchranná služba vymáhá nezaplacené pohledávky zasíláním upomínek. Těch se daří doručit 37 procent a z toho zaplatí méně jak osm procent. Takto získané prostředky jen mírně převyšují náklady na rozesílání upomínek," řekla Kafková.
Cena za noc na českobudějovické záchytné stanici zůstává už několik let stejná, činí 1200 korun. Zařízení zřizuje Jihočeský kraj a personálně jej zajišťuje záchranná služba. Na stanici je pět lůžek pro dospělé a dvě pro mladistvé.
Nebývá výjimkou, že se klienti na záchytku dostanou opakovaně. Kafková uvedla, že loni například jeden muž středního věku skončil na stanici pětatřicetkrát. "Drtivá většina hospitalizovaných byli muži v produktivním věku. Mladistvých klientů jsme hospitalizovali 33," uvedla Kafková. Dodala, že nejmladším pacientem byla čtrnáctiletá dívka. Na opačné straně spektra záchytná stanice loni evidovala osmasedmdesátiletou ženu.
Kafková dodala, že zařízení zažívá nejvyšší nápor ve dnech, kdy berou lidé mzdy. Dalším exponovaným obdobím jsou termíny vyplácení sociálních dávek.
Záchytka v Kroměříži se přestěhovala a zvýšila kapacitu
"Nárůst klientů je každoroční. Co je poměrně alarmující a nepříjemné, že narůstá i počet žen, které se dostanou na záchytku," uvedla ředitelka.
Dosavadní prostory v pavilonu A byly nevyhovující, v objektu je také chirurgie, jejíž provoz záchytka a její klienti rušili. Výtky k prostorám měla i veřejná ochránkyně práv, která záchytku předloni navštívila. Podle hejtmanova náměstka Lubomíra Nečase (SPO) jí vytýkala zejména špatné zázemí pro klienty i personál. Objekt H původně sloužil jako technické zázemí nemocnice a má vhodnou polohu, je hned u vjezdu do nemocnice. Rekonstrukce tamních prostor stála kraj asi osm milionů korun.
Nemocnice letos dostane od kraje na provoz záchytky více peněz, kraj na ni uvolnil 7,7 milionu korun, což je o milion více než loni. Peníze pokryjí nemocnici rozdíl mezi výnosy a náklady spojenými s provozem záchytky. Vyšší kapacita záchytky si navíc vyžádá i navýšení počtu personálu.
Cena za noc strávenou na záchytce zůstala letos stejně jako v předchozích letech na 850 korunách, dříve činila i přes 12.000 korun. Platba se podle Nečase snížila i proto, že nemocnice měla velké problémy s vymáháním peněž od dlužníků a eviduje velké procento nedobytných pohledávek, které dosáhly 25 milionů korun. Za pobyt na záchytce zaplatí jen asi 30 procent klientů.
"Když se platily velké částky, tak vymahatelnost byla nízká, 70 procent klientů to nikdy neuhradilo. Ale nemocnice musela státu odvádět DPH, a to ji velmi zatěžovalo," uvedl Nečas. Pobyt podle něj neplatí zejména sociálně slabí či lidé bez domova, od kterých není reálné dluhy vymoci.
Kraj zřídil záchytku v Kroměříži v roce 2004, když stát převedl nemocnice na krajské samosprávy a kroměřížská psychiatrická léčebna odmítla centrální záchytnou stanici dál provozovat. Záchytka v léčebně fungovala od roku 1955. Podle zákona je povinností kraje provoz tohoto zařízení zabezpečit.
ČTK
Zdroj: ČTK