Přeskočit na obsah

Na výměnu implantátu PIP je podle Měšťáka čas,nemá-li žena potíže

Na výměnu prsního implantátu PIP je podle předního českého chirurga Jana Měšťáka čas třeba i pět let, pokud žena nemá zdravotní obtíže a pravidelná ultrazvuková vyšetření neprokážou žádné změny.

Vyměnit by se určitě měly všechny implantáty PIP, nápor by se tak ale rozložil na několik let, řekl v pondělí ČTK tento plastický chirurg. Francouzské implantáty z nekvalitního silikonu dostalo v Česku 2000 žen.

Plošné výměny implantátů nedoporučila například Británie. České ministerstvo zdravotnictví radí výměnu, pokud ale žena výměnu nechce a obtíže nemá, stačí prý chodit jen na kontroly.

"Není to tak akutní, aby se ženy obávaly, že implantát praskne a dostane se jim do těla cizí látka," zdůraznil Měšťák. I kdyby implantát praskl, neroznese se cizorodá látka hned do těla. Vychytá se v uzlinách. Rozšíření zabrání také vazivové pouzdro, které tělo kolem implantátu samo vytvoří.

Pravidelné vyšetření ultrazvukem radí také plastický chirurg z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Martin Skála. Samovyšetření podle něj nestačí, žena pohmatem malý unik silikonu nepozná. Prasknutí implantátu se může projevit deformací, otokem, zarudnutím či zduřením uzlin v podpaží.

Pro pravidelné vyšetření žen s implantáty zavedl Měšťák před čtyřmi lety v Nemocnici na Bulovce i ve svém zařízení Esthé mamologický program. Nyní ho radí ministerstvo zavést na všech pracovištích. Pravidelnou kontrolu mají absolvovat ženy s implantátem po rakovině prsu i ty, které podstoupily operaci z kosmetických důvodů.

I nejlepší implantáty se totiž mohou "potit", tedy prosakují. Pozná se to tak, že když se vyměňují, mají lepivý povrch. Důvodem pro výměnu je podle Měšťáka nejen prasknutí, ale i prosakování.

O různém "vývoji" implantátů v jednom těle svědčí podle něj případ pacientky z Austrálie, která si před 30 lety nechala zvětšit obě prsa. Posledních deset let nebyla na kontrole. Přijela do Česka, kde ji Měšťák vyšetřil - implantát v jednom prsu byl prasklý a ve druhém jako nový.

Zdravotní pojišťovny počítají, kolika jejich klientek se výměna týká. Například Všeobecná zdravotní pojišťovna jich napočítala 210, Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra 54 a Zdravotní pojišťovna Metal Aliance osm. Podle předběžných jednání s odbornými společnostmi by pojišťovny mohly zaplatit operaci i nový implantát. Rozhodnutí ale zatím nepadlo.

Firmy podle Měšťáka už naznačily, že pokud jim bude implantát zaslán na vyšetření a potvrdí se, že je vadný, tak i když žena zaplatí nový implantát, peníze se jí pak vrátí.

Operace se ženy podle lékaře bát nemusejí, výměna je mnohem jednodušší, protože se už nemusí z kůže tvořit nový prs. Jen se do už vytvořeného prostoru vloží nový implantát. Problémem by neměl být ani věk pacientky, složitější to je v případě, že má žena třeba nemocné srdce. Měšťák ale dělal rekonstrukci i dvaasedmdesátileté ženě a vše dopadlo dobře.

-------

autor: Naďa Myslivcová

ČTK

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…