Na trenažérech v Brně si medikové vyzkoušejí operace virtuálně
Práce chirurga je velmi důležitá a náročná a často závisí na jednom člověku. Na simulátoru se studenti budou moci naučit řešit problémy krok za krokem a bez stresu, řekl novinářům děkan Lékařské fakulty Masarykovy univerzity Jiří Mayer. Simulační přístroje vyšly na 7,5 milionu korun.
"Veškerá činnost má společného jmenovatele, a to je bezpečnost pacienta. Zkušenosti ze simulačních přístrojů se přenesou na sál a nejvíc z této tréninkové činnosti bude profitovat právě pacient," uvedla mluvčí nemocnice Šárka Urbánková.
Podle ní jsou simulátory první v ČR. Studenti na simulátoru uvidí také změny v organismu, které u nemocných lidí nastávají. V praxi potom budou méně zaskočení a jistější.
Podle děkana Mayera nyní neexistuje přesná definice toho, co musí absolventi lékařských fakult zvládat. "My na těchto definicích pracujeme. Problémem je, že když určíme, že by student měl být alespoň jednou přítomen resuscitaci, tak mu to musíme zajistit. V provozu nemocnic je to však velmi obtížné," uvedl. Simulační jednotky právě takové situace umožní.
Studentům navíc přístroje dají zpětnou vazbu. "Například pokud student udělá chybu, přístroj nasimuluje vykrvácení pacienta a potom ten výstup hodnotí velmi negativně," uvedl lékař Tomáš Paseka z chirurgické kliniky.
Přístroj umožní několik programů, nejčastější operace v břišní dutině, ale i srdce či plic. Simulátory budou sloužit také začínajícím lékařům, kteří mají za sebou jen několik operací a potřebují si nanečisto vyzkoušet složitější úkony.
ČTK
Zdroj: ČTK