Přeskočit na obsah

Na soud se obrátila zoufalá matka kvůli povinnému souhlasu obou rodičů pro léčbu dítěte

Lucie BORHYOVÁ, moderátorka:
Ministerstvo už připravuje novelu, která by dalším podobným případům bránila.

Zuzana SMIEŠKOVÁ, redaktorka:
Martina JULINOVÁ, redaktorka:
Nástrojem války rozvedených rodičů se stal sedmiletý Richard z Ostravy. Je autista, který se bez péče psychiatra a hlavně zklidňujících léků neobejde. Aby ho mohl lékař léčit, potřebuje teď nově souhlas obou rodičů. Richardův otec této možnosti hned využil a doporučenou léčbu odmítl.

Žaneta MARKOVÁ, matka Richarda:
Vysazení léků bylo pro mě úplně nepředstavitelné. Kdyby neměl ty léky, tak zase bude hodně nervózní.

Zuzana SMIEŠKOVÁ, Martina JULINOVÁ
Malý Richard se bez nich přesto musel chvíli obejít. Matka žila ve strachu, že ublíží sobě nebo zraní někoho jiného. A přijít by mohly ještě další komplikace.

Jaroslav MATÝS, ošetřující lékař Richarda:
Vysazením léků, tak jak to navrhoval otec, jak rozhodl otec a ukončit léčbu, by znamenalo, že hyperaktivní dítě s autismem by se zásadně zhoršilo v chování ve školce a nebylo schopno absolvovat běžnou mateřskou školku.

Zuzana SMIEŠKOVÁ, Martina JULINOVÁ
Se zoufalou prosbou se paní Marková obrátila na soud ve Frýdku-Místku.

redaktorka /citace/:
"Otec byl poučen o tom, že medikace zásadně zlepšuje prognózu dítěte. Odmítání medikace je z pohledu pedopsychiatrie už poškozování vývoje dítěte."

Petr NOVÁK, soudce, Okresní soud ve Frýdku-Místku:
Soud vydal předběžné opatření na základě aktuální lékařské zprávy pedopsychiatra, z nichž vyplývalo to, že dosavadní léčba včetně medikace významným způsobem přispěla ke zlepšení a stabilizaci zdravotního stavu.

Zuzana SMIEŠKOVÁ, Martina JULINOVÁ
Richardovým opatrovníkem se tak stal tamější magistrát. Kontroverzní zákon přitom neplatí ještě ani měsíc.

Milan KUBEK, Česká lékařská komora:
Bohužel pan ministr, který sám příliš zdravého rozumu při projednávání toho zákona neprojevil, apeloval na určitý zdravý rozum lékařů a to je pochopitelný nesmysl. Špatný zákon je taky zákon.

Martin PLÍŠEK, náměstek ministra zdravotnictví:
Ministerstvo zdravotnictví na základě těchto informací má připravenou novelu zákona, kterou v nejbližší době předložíme a která zruší rozhodování obou rodičů.

Zuzana SMIEŠKOVÁ, Martina JULINOVÁ
Znamená to, že v případě rozvedených rodičů bude o léčbě dítěte rozhodovat vždy ten, kterému ho určil soud do péče. Změny bychom se mohli dočkat ještě letos na podzim. Zuzana Smiešková a Martina Julinová, televize Nova.

Reynolds KORANTENG, moderátor:
Tak a my jsme teď ve spojení s ošetřujícím lékařem malého Ríši, panem Jaroslavem Matýsem.

Lucie BORHYOVÁ
Pane doktore, dobrý večer. Kam až by to mohlo zajít, kdyby se malý Ríša přestal léčit úplně?

Jaroslav MATÝS
Dobrý večer. Nejenom malý Ríša, ale i ostatní děti s touto problematikou hyperaktivity s agresí nebo s autismem jsou ohroženi vývoji v tom, že můžou skončit skutečně ve výchovných ústavech, v dospělosti až kriminální trestná činnost. Ale bohužel ten dopad je za 10, 15 let a dneska to rozhodnutí rodičů nedokážeme zvrátit nejen jinak, jenom soudem.

Reynolds KORANTENG
Pane doktore, to, ta situace matky se zdála být bezvýchodnou. Co byste doporučil rodičům, kteří podobný problém v tuto chvíli řeší?

Jaroslav MATÝS
Já bych doporučil všem rodičům a nejenom rodičům psychiatrických pacientů dětských, ale všem rodičům, aby nezkoušeli alternativy, ale aby skutečně šli regulérní cestou soudem a doufám, že soudy svým rozumným rozhodnutím napraví tu zásadní systémovou chybou, kdy je skutečně zdravotnickými zákony poškozováno právo dětského pacienta a doufám, že k tomu dojde.

Lucie BORHYOVÁ
Pane doktore, děkujeme vám za rozhovor a přejeme pěkný večer.

 

TV NOva

Zdroj: TV NOva

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…