Přeskočit na obsah

Na školení jsem si musela vzít dovolenou...

Byla jsem zaměstnavatelem vyslána na odborný kurz, který se konal v Praze, což je 400 km od mého bydliště. Jelikož pracuji od pondělí do pátku v osmihodinových ranních službách, musela jsem si vzít dva dny volna. Vyjížděla jsem kolem 12. hodiny, večer jsem byla na místě, přespala v hotelu, ráno se nechala zapsat při prezentaci. Kurz končil v 15 hodin a večer kolem 20. hodiny jsem byla doma. Do výkazu mi vrchní napsala jen jednu osmičku a jeden den volna, takže jsem vlastně potřebovala jeden den své dovolené. Je normální, aby si zaměstnanec musel brát dovolenou k absolvování školení, na které ho pošle zaměstnavatel?

Odpovídá JUDr. MUDr. Jan Skácel, koncipient Advokátní kancelář Dáňa, Pergl a Partneři.

 

Pokud jste absolvovala odborný kurz v Praze v rámci celoživotního vzdělávání podle §54 zákona o nelékařských zdravotnických povoláních, pak se ve Vašem případě jedná o prohlubování kvalifikace ve smyslu §230 zákoníku práce, kdy se tato účast považuje za výkon práce, za který přísluší zaměstnanci mzda nebo plat, a kdy náklady vynaložené na prohlubování kvalifikace hradí zaměstnavatel, vyjma případné spoluúčasti zaměstnance, požadoval-li zaměstnanec, aby mohl absolvovat prohlubování kvalifikace ve finančně náročnější formě. Varianta prohlubování kvalifikace je ve Vašem případě pravděpodobnější, než varianta následující.

Pokud jste absolvovala odborný kurz v Praze v rámci absolvování akreditovaného kvalifikačního kurzu, kterým se získává odborná způsobilost k výkonu příslušného zdravotnického povolání podle §51 zákona o nelékařských zdravotnických povoláních, pak se ve Vašem případě jedná o zvyšování kvalifikace ve smyslu §231 zákoníku práce, kdy přísluší zaměstnanci od zaměstnavatele při zvyšování kvalifikace pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku v nezbytně nutném rozsahu k účasti na vyučování, výuce nebo školení.

 

V případě, že se jednalo ve Vašem případě o prohlubování kvalifikace, pak se jednalo o pracovní cestu, tedy výkon práce mimo sjednané místo výkonu práce, o níž mělo dojít k dohodě mezi Vámi a zaměstnavatelem, ev. vedoucím zaměstnancem zaměstnavatele (např. vrchní sestrou). Souhlas s vysláním na pracovní cestu může zaměstnanec vyjádřit i konkludentně nastoupením pracovní cesty podle pokynu zaměstnavatele. Zaměstnanec na pracovní cestě koná práci podle pokynů vedoucího zaměstnance, který ho na pracovní cestu vyslal. Vedoucí zaměstnanec určuje místo a čas nástupu pracovní cesty, místo výkonu práce (Praha), dobu trvání (od - do), způsob dopravy, event. i způsob ubytování a ukončení pracovní cesty. Tedy záleželo, jaké byly pokyny vedoucího zaměstnance (vrchní či staniční sestry) ohledně času nástupu na pracovní cestu, doby trvání pracovní cesty a způsobu dopravy, za předpokladu, že se jednalo o prohlubování kvalifikace.

V případě, že se jednalo ve Vašem případě o zvýšení kvalifikace, pak účast na školení, jiná forma přípravy nebo studium či doplnění si chybějící kvalifikace, v nichž má zaměstnanec získat předpoklady stanovené právními předpisy nebo požadavky nezbytné pro řádný výkon sjednané práce, která je v souladu s potřebou zaměstnavatele, zasahuje-li do pracovní doby, je překážkou v práci na straně zaměstnance, za kterou mu přísluší náhrady mzdy nebo platu, a zaměstnavatel je povinen poskytnout mu v této souvislosti pracovní volno. Je-li překážka v práci zaměstnanci předem známa, pak je povinen zaměstnavatele včas požádat o poskytnutí pracovního volna. Aby bylo možno pracovní volno čerpané zaměstnancem považovat za překážku v práci, je třeba, aby zaměstnanec existenci této překážky zaměstnavateli prokázal.

Zaměstnanec může prokázat existenci překážky v práci na své straně i tím, že předloží zaměstnavateli různé potvrzení od jiných fyzických či právnických osob (např. potvrzení od lékaře, potvrzení o svatebním obřadu dítěte zaměstnance, potvrzení od železničního či autobusového dopravce o výluce či nemožnosti dopravit se včas do zaměstnání ev. školení, např. z důvodu přírodní katastrofy či stávky dopravců – z důvodu stávky je sporné), které jsou povinny poskytnout zaměstnanci potřebnou součinnost (vydat příslušné potvrzení).

Zde jednoznačně nebyl zaměstnavatel povinen Vám v souvislosti s účastí na odborném kurzu v Praze poskytnout pracovní volno v den (nebo část osmihodinové směny) předcházející dni, kdy se konal odborný kurz, protože takové pracovní volno nebylo v souvislosti s účastí na odborném kurzu. To, že jste vyjížděla již kolem 12. hodiny předcházejícího dne, lze posoudit tak, že zbytek směny mohl být zmeškán, protože volno mezi 12. hodinou a 15. hodinou (ev. 15.30) nemusí být považováno za pracovní volno v souvislosti s účastí na odborném kurzu. Pravděpodobně jste mohla cestovat do Prahy až po skončení Vaší směny předchozího dne, a ev. velmi brzo ráno ve dni, kdy se konal odborný kurz, za předpokladu, že jste se zaměstnavatelem (vedoucím zaměstnancem) nedohodla jinak.

www.akdpp.cz

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…