Na protiradonová opatření získala Vysočina přes pět milionů Kč
Na protiradonová opatření získali žadatelé z Vysočiny v prvním pololetí příslib více než pěti milionů korun, z toho 70 procent obce Kaliště, Mrakotín a Krahulčí na provzdušňování vody ve vodojemech, řekla dnes ČTK mluvčí kraje Eva Neuwirthová. Na Vysočině ročně zemře na rakovinu plic 232 lidí, z toho téměř čtvrtina kvůli nadprůměrné aktivitě radonu. Největšímu riziku jsou podle studie Státního ústavu radiační ochrany vystaveni obyvatelé Třebíčska.
Nebezpečné radiační zátěže v pitné vodě se už zbavili v Lísku, Věcově-Roženeckých Pasekách a v Geršově na Žďársku, kde bylo obcím v pololetí vyplaceno za dokončené projekty z minulého roku 5,285 milionu Kč. Tím se zlepšily životní podmínky pro dalších 1100 obyvatel.
"V pololetí se podařilo na Vysočině rozmístit 262 detektorů a na základě výzev Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) bylo sebráno 440 detektorů rozmístěných v objektech v loňském roce," uvedla mluvčí. Kraj nad rámec svých zákonných povinností zabezpečil pro SÚJB monitoring i v novostavbách v Třebíči, aby ve státním průzkumu napomohl stanovit způsob, jak tomuto nežádoucímu jevu čelit.
V kraji bylo od roku 1999, kdy vláda vyhlásila Radonový program ČR, proměřeno 96 procent bytových domů s předpokladem nadměrného výskytu radonu. Ozdraveno bylo 597 bytů, 45 mateřských a základních škol a 121 veřejných vodovodů, a to nákladem více než 122 milionů Kč. V evidenci kraje Vysočina zůstává na 350 převážně bytových objektů s nadměrným výskytem radonu kolem 1000 becquerelů na metr čtvereční, přičemž mezní hodnota pro získání státní dotace na protiradonová opatření je 400 becquerelů. Další informaci zájemci najdou na www.kr-vysocina.cz.
Zdroj: ČTK