Na posudek znalců z oboru psychiatrie se bude čekat déle než obvykle
Čtyřapůltisícové město Horní Bříza, kde v pondělí ubodal muž z ubytovny mladou knihovnici, už nebude poskytovat veřejnosti internet zadarmo. Omezí také čtvrteční otevírací dobu knihovny, která je až do 19:00, což je v Plzeňském kraji neobvyklé. ČTK to řekl starosta Vojtěch Šedivec.
Vrah devětadvacetileté ženy chodil dlouhodobě do místní knihovny sledovat bezplatný internet. Tuto službu využívaly i další problematické osoby z města a okolí, které se tak shromažďovaly kolem objektu, kde kromě knihovny jsou ještě ordinace lékařů a lékárna.
"Internet zdarma poletí z okna ven a ten blbec, který si tyhle věci vymyslel, tak ten by se měl zodpovídat všem lidem, kteří v knihovnách tohoto typu dělají," uvedl. Podle Šedivce to působí problémy nejen v Horní Bříze, ale také v dalších menších městech regionu. Slušných lidí chodí na bezplatný internet jenom pár. "Chodí tam hlavně nepřizpůsobiví za úplně jinými zájmy. A když jsou tam s nimi ženy samotné, tak z nich mají vítr," uvedl.
Debatu s veřejností a zřizovateli knihoven o bezpečnosti v čítárnách a na dalších veřejných místech chce vyvolat i Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR, sdělil ČTK jeho předseda Roman Giebisch. "Služby veřejných knihoven byly, jsou a budou určeny všem lidem bez rozdílu, knihovny ale musí zároveň zůstat bezpečným místem," uvedl.
Internet zdarma nebude v knihovně v Horní Bříze hned poté, co ji město znovu otevře. Šedivec nedokázal říct, kdy to bude. "Teď je uzavřená, kdo by tam taky šel dělat," uvedl. Také návštěvníci knihovny mají strach.
Internet zdarma musí mít podle starosty ze zákona města typu Horní Břízy, která spadají do státního systému knihoven. "To my už ale nebudeme podporovat, to bych byl blázen," řekl. Chce také omezit otevírací dobu knihovny. "Někteří radní v dřívější době byli tak prozíraví, to myslím ironicky, že chtěli, aby jeden den byla otevřena do 19:00, byť tam od pěti skoro nikdo nepřišel a knihovnice měly strach," uvedl. Kvůli tomu tam hlídali od 17:00 strážníci, protože sousední obchod i ordinace zavřely.
Dostatek strážníků na to, aby hlídali kolem knihovny, či řešili situace v okolí dvou soukromých ubytoven, město podle Šedivce nemá. "Městská policie supluje neschopnost a nemohoucnost státní policie. Za to nemohou ti lidé, ale čelní představitelé. Tím, jak je to postavené a organizačně udělané, tak to není schopná zvládat, a proto vzniká městská policie," řekl starosta. Horní Bříza, která má pět vlastních strážníků, na ní dává ročně přes tři miliony korun. "Pokud bychom přibírali další lidi, tak nám z rozpočtu nezůstane nic," řekl.
Před dveřmi knihovny v Horní Bříze přibývají hořící svíčky, dětské kresby a květiny. Vraždu dál vyšetřuje policie. Muž, kterého dopadli půl hodiny po činu, byl po lékařském vyšetření umístěn do uzavřeného oddělení psychiatrie. Trestní stíhání konkrétní osoby může být zahájeno až podle výsledků znaleckého posudku o duševním zdraví pachatele. Obvyklá lhůta k jeho zpracování je šest týdnů. "Dokud nebude znalecký posudek, žádný posun v případu nebude," řekla dnes krajská policejní mluvčí Martina Kohoutová.
Podle informací ČTK mohou kriminalisté čekat na posudek déle než šest týdnů, protože znalci z oboru psychiatrie budou případ zkoumat obzvlášť pečlivě. Důvodem je výpověď primáře a odvolání ředitele psychiatrické nemocnice v Dobřanech, kde se muž na začátku roku nedobrovolně léčil. Ale ještě než rozhodl soud o jeho dalším setrvání v léčebně, tak ho lékaři propustili. Údajně trpěl bludy a vyhrožoval, že někoho zabije.
ČTK
Zdroj: ČTK