Na Plzeňsku přibývá lidí s tularémií
Nezvykle vysoký výskyt nemoci tularémie zaznamenali hygienici v Plzeňském kraji. Na svědomí ji mají zajíci a ostatní hlodavci, kteří nákazu šíří na lidi. Počet nemocných tularémií se od podzimu do ledna výrazně zvýšil. Na Infekční klinice Fakultní nemocnice v Plzni za tu dobu skončily více než tři desítky lidí. Loni to bylo za celý rok jen 14 lidí. Uvádí to MfD.
Podle Petra Pazdiory, epidemiologa z krajské hygienické stanice, pochází většina nemocných z jihu Plzeňského kraje, kde jsou největší ohniska nákazy na Horažďovicku, Pačejovsku, v okolí Plánice, Chudenic a oblasti sousedícími s okresem Domažlice. Onemocnění se vyskytuje v několika formách, které souvisí se způsobem nákazy. Společným znakem všech je horečka a celková slabost. Při nákaze přes poraněnou kůži vznikne v místě nehojící se vřídek a současně dochází ke zduření uzlin.
"Při snězení nakažené potravy dochází k postižení úst a mízních uzlin i trávicího traktu," konstatovala epidemioložka Anna Kubátová. Ve výjimečných případech může choroba i zabíjet. Podle Pazdiory je jedním z důvodů současného šíření tularémie velmi teplá zima, která vytvořila vhodné podmínky pro množení hlodavců a rozšíření nákazy.
"Nemoc se naštěstí nepřenáší mezi lidmi, ale člověk se od zvířete nakazí velmi snadno. Nemusíte s ním ani přijít do kontaktu. Stačí, když se nadýcháte prachu nebo sena, ve kterém zvíře bylo," poznamenal Vlastimil Liška z krajské veterinární správy. Ta proto už přijala mimořádná opatření. Na Horažďovicku například zakázala veškerý odchyt zajíců.
Zdroj: ČTK