Na léčebně rehabilitačním táboře se "léčí" děti s enurézou
Každé desáté dítě ve věku šesti let v noci trpí enurézou, každé dvacáté ve věku deseti má občas v noci postýlku mokrou. Problém s enurézou vyvstane, když rodiče chtějí poslat potomka na letní tábor. Jednou z možností jsou enuretické léčebně rehabilitační tábory. Děti si užijí zábavy jako jejich vrstevníci v běžném táboře a navíc řeší svůj problém s nočním pomočováním.
Už tento pátek zahájí táborový program dětské oddělení opavské psychiatrické léčebny, další je od 11. srpna na dětském oddělení šternberské psychiatrické léčebny. ČTK to sdělili organizátoři.
I když se tábory konají v psychiatrických léčebnách, neznamená to podle organizátorů, že každé dítě s enurézou potřebuje psychiatra. V léčebnách ale mají zdravotníci více zkušeností s dětmi, které se pomočují. Dětská oddělení navíc jsou o prázdninách volná.
Na noční pomočování může mít u některých dětí vliv psychika, reagují tak například na rozvod rodičů. Většinou se ale počurávají proto, že funkce ovládající močení je nezralá. Na táboře se učí dodržování enuretického režimu, trénují relaxační techniky, posilování pánve, cvičí na míčích, mají ale i běžný sportovní program, vycházky, soutěže a hry.
Pediatr z pražské motolské nemocnice profesor Jan Janda ČTK sdělil, že dítě by se nemělo pomočovat po dosažení pěti let. Pro starší dítě je pomočování zdrojem stresu a nepříznivě ovlivňuje jeho psychický vývoj. Rodiče by proto měli problém řešit. Začít by měli konzultací s dětským lékařem, u něhož je dítě registrováno.
Základem léčby je podle Jandy vedení kalendáře enuretika, úprava příjmu tekutin a režimu vyprazdňování měchýře. Děti jsou několikrát denně vyzývány, aby se vyčuraly. Osvědčila se odměna za úspěch. Tresty nemají smysl, dítě se nepomočuje úmyslně, zdůraznil profesor.
Enuretikům se v noci vytváří méně antidiuretického hormonu, který omezuje objem noční moči. Když dostanou lék desmopresin, stav se upraví. Dítě musí při léčbě dodržovat pitný režim: po požití léku nesmí v noci pít a po probuzení se smí napít, až když se vyčurá. Desmopresin zahušťuje moč, tím omezuje vylučování vody, která by se při nadměrném příjmu v těle hromadila. Dalším pomůckou v léčbě jsou takzvané alarmy. Jde o zařízení v postýlce, které signalizuje únik moči. Zvuk dítě probudí. Smyslem je vytvořit podmíněný reflex, že naplněný močový měchýř vede k probuzení.
Seznam odborných pracovišť je na www.nocvsuchu.cz. Od května funguje na webu poradna, nejčastější otázky a odpovědi jsou zveřejňovány.
Zdroj: ČTK