Přeskočit na obsah

Na kybernůž se stojí fronty

Ostrava - Léčba probíhá skvěle, i když se v souvislosti s ozařovačem rozvířily nejrůznější spekulace.

"CyberKnife je v provozu dvanáct hodin denně, předpokládáme, že zaškolíme ještě dva další pracovníky, aby dosáhl svého maxima, což je čtrnáct hodin za den. Zájem pacientů je obrovský, máme měsíc čekací lhůtu," uvedl přednosta onkologické kliniky ostravské fakultní nemocnice David Feltl. Tvrdí, že po třech týdnech provozu jsou lékaři, technici i pacienti extrémně spokojení, vše funguje, jak má. Na infolince a infomailech Feltl odpovídá na žádosti a otázky pacientů do čtyřiadvaceti hodin.

"Už jsem napsal přes tisíc odpovědí. Výběr pacientů je jednoduchý - podle indikačních kritérií," vysvětlil Feltl.

Unikátní zařízení je velmi přesné

Unikátnost nového ostravského kybernože spočívá v tom, že je až třicetkrát přesnější, a tudíž šetrnější pro pacienty než jiné ozařovače. "Je to také univerzální použití po celém těle a schopnost té radiochirurgie. To znamená dodání velmi vysoké dávky jednorázově, a nikoliv třeba za osm týdnů. A naprosto bezprecedentní je schopnost přístroje sledovat pohyblivé cíle, tedy léčit i nádory, které se hýbou, v reálném čase za permanentního sledování," tvrdí Feltl.

Uvádění kybernože do provozu se ale neobešlo bez problémů. Hned na začátku jeho fungování přišla velmi vážná potíž, Všeobecná zdravotní pojišťovna nabídla na proplácení zákroků tak malou částku, že by to mohlo být pro nemocnici likvidační. Nakonec se ale dohodli, smlouvy jsou nyní uzavřeny se všemi zdravotními pojišťovnami.

Kolik CyberKnife stojí? Stovky milionů

Pořízení CyberKnifu pro ostravskou nemocnici stálo dvě stě milionů korun. V této souvislosti se objevily spekulace, zda nemocnice za ozařovač nedala zbytečně moc peněz.

Podle on-line deníku Aktuálně.cz se kybernetické nože ve světě nakupují za tři až pět milionů dolarů, ten ostravský by v přepočtu bez DPH vyšel na dvojnásobek.

Vedení ostravské fakultní nemocnice i ministerstvo zdravotnictví ale cenu za přístroj považují za přiměřenou.

"Ministerstvo zdravotnictví rozhodně nepovažuje cenu přístroje za jakkoliv předraženou. Cena uváděná v České republice je včetně všech daní. Na světě existuje pouze jeden jediný výrobce tohoto přístroje. Přístroj byl zakoupen v nejvyšší konfiguraci a cena samozřejmě obsahuje také kompletní zaškolení pracovníků, velmi striktní dlouhodobou servisní smlouvu a řadu dalších detailů," uvedl mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň. Podobně argumentuje i vedení ostravské fakultní nemocnice.

"Při srovnávání ceny nákupu CyberKnifu ve Spojených státech a v Evropě srovnáváme nesrovnatelné - a to trh USA a České republiky. Přístrojů CyberKnife je po celém světě jen dvě stě kusů, z toho zhruba 130 je přímo v USA. Cena musí být logicky na malém českém trhu rozdílná.

Firma Accuray je monopolní výrobce, nemá v naší republice žádnou pobočku. V České republice má dodavatelskou firmu, která má exkluzivní zastoupení k prodeji přístroje. A zkuste vyjednávat s monopolem ," reagoval mluvčí nemocnice Tomáš Oborný. Zdůraznil, že nemocnice pořídila přístroj v nejvyšší konfiguraci, což znamená, že po několik let nebude potřeba žádný upgrade jeho softwaru.

"Přístroj má nejvyšší technické řešení s největším přínosem pro pacienta, v jeho ceně je rovněž garance funkčnosti přístroje po 95 procent doby jeho činnosti. Dalším důležitým faktem je zaškolení týmu, který s přístrojem pracuje. Podařilo se nám získat vlastního servisního technika, který je placen firmou. Díky jeho přítomnosti na pracovišti je rychlost případného servisního zásahu v řádech minut, a nikoliv dnů.

U CyberKnifu je výrazná nákladová efektivita. Například karcinom prostaty léčíme o pětasedmdesát procent kratší dobu a o čtvrtinu levněji než u klasické radioterapie, nádory jater, plic, pankreatu léčíme levněji a s vyšší kvalitou života než systémová léčba," upřesnil Oborný. Ředitel nemocnice Svatopluk Němeček je situací, která byla v těchto dnech vytvořena kolem CyberKnifu, znechucen.

"Jako ředitel nemocnice i jako lékař. A především jako člověk, který žije a pracuje v Moravskoslezském kraji. Bohužel měli pravdu ti, kteří mi říkali, že se neodpouští, aby zrovna v Ostravě bylo něco, co je v rámci republiky unikátní.

Nejprve se útočilo na to, že je CyberKnife právě v Ostravě. Potom někteří tvrdili, že přístroj za nic nestojí. A nyní nás napadají, že prý mohl být levnější. Zde platí staré české přísloví: Kdo chce psa bít, hůl si vždy najde " míní Němeček.

Regionální deníky, Mirka Chlebounova

Zdroj: Regionální deníky

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…