Přeskočit na obsah

Na jižní Moravě přibývá vší, jsou odolnější než dřív

Na jižní Moravě přibývá vší. Parazité, kteří trápí hlavně děti, se sice objevují ve vlnách, v posledních dvou letech však hygienici pozorují zřetelný vzestup jejich počtu. ČTK to řekla Hana Pokorná z krajské hygienické stanice v Brně. Odborníci odhadují, že ročně se s vší potýkají stovky dětí. Přesné číslo neznají, jen minimum lidí jde prý s potížemi k lékaři.

Příčin nárůstu počtu vší může být podle odborníků několik. Veš se jednak stává odolnější na dříve používané přípravky. Navíc rodiče, kteří se ji snaží z vlasů dětí dostat pryč, často postupují nesprávně. Zakoupený šampon například používají krátkodobě denně v domnění, jak tím dítěti pomohou. Ve většině případů se přitom má šampon použít jednorázově, po určité době je však třeba kůru zopakovat, protože přípravek napoprvé nezlikvidoval hnidy, z nichž se veš líhne.

Proti vším je možné podle Pokorné použít Diffusil H Forte, zesílenou verzi tradičního šamponu. Druhou možností je přípravek Paranit, který proti vším účinkuje ne na chemické, ale na mechanické bázi. Obsahuje směs olejů, která veš zadusí.

Dětská veš žije nejčastěji ve vlasech a několikrát denně saje krev. Její sliny vyvolávají silné svědění. Škrábáním si však postižený poškozuje kůži a do ranek se mohou dostat mikrobi, tvořit se boláky nebo ekzémy. Veš dětská žije zhruba dva měsíce. Samičky kladou vajíčka, jimž se říká hnidy. Jedna veš jich za život naklade v průměru 60 až 70, zrají osm až deset dnů.

Naposledy Česko prodělalo vší kalamitu v roce 1992. Parazit tehdy napadl 20 procent školáků. Nynější situace podle odborníků zatím tak vážná není.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…