Na jihu Čech loni ubylo drogově závislých, kteří požádali o léčbu
Na jihu Čech loni ubylo drogově závislých, kteří požádali o léčbu. Psychiatrické léčebny a terapeutické komunity v roce 2005 evidovaly 655 klientů, předloni se z drogové závislosti léčilo 872 lidí. Údaje, jež shromažďuje Hygienická stanice hlavního města Prahy, ale nezahrnují například klienty kontaktních center, kteří s drogou pouze experimentují.
"Jsou to lidé, kteří žádají o léčbu a je u nich diagnostikována závislost jako nemoc. Větší počet klientů mají nízkoprahová zařízení. Každý, kdo užívá drogy, není závislý," řekl ČTK krajský protidrogový koordinátor Marek Nerud. Statistika léčeben na jihu Čech je podle něj ovlivněna i tím, že zahrnuje Psychiatrickou léčebnu Červený dvůr, která je největším zařízením pro léčbu závislosti na drogách a alkoholu v republice. Jen zhruba třetina klientů léčebny podle Neruda pochází z jihočeského regionu.
Lidí s diagnostikovanou závislostí na drogách podle Neruda ubývá a zvyšuje se jejich průměrný věk. "Těch, kteří zkoušejí, experimentují, rekreačně užívají drogy, zvlášť mezi mládeží spíš přibývá. Ale trendem jsou spíš měkké drogy," uvedl Nerud.
Dokonce podle něj ubývá alkoholově závislých mezi mladistvými, kteří dávají přednost marihuaně. "Alkohol může zabít sám o sobě, tam je předávkování možné. U kouření marihuany jsou doprovodné věci: může spadnout, vběhnout pod auto. Samotná marihuana nezpůsobuje tolik škody jako alkohol na organismu alespoň po fyzické stránce," dodal Nerud. Některé negativní vlivy konopných drog ale podle něj stále nejsou doloženy.
Údaje všech jihočeských kontaktních center za loňský rok zatím nejsou zpracovány. Například kontaktní centrum v píseckém sociálně-psychologickém centru Arkáda loni uživatelům drog vyměnilo 9408 injekčních stříkaček, tedy o 2909 více než v roce 2004. Ze 156 klientů centra v roce 2004 se loni jejich počet snížil na 114 klientů a průměrný věk návštěvníků centra vzrostl o dva roky na 24 let.
Zdroj: ČTK