Přeskočit na obsah

Na jaký plat má nárok sestra v ambulanci praktického lékaře?

Odpovídá Mgr. Viktorie PLÍVOVÁ, ředitelka odboru komunikace s veřejností a tisková mluvčí Ministerstva zdravotnictví ČR, na základě vyjádření odborného útvaru MZ.

Při odměňování za práci zdravotních sester je nutné rozlišovat, u jakého zaměstnavatele je sestra zaměstnána, t.j. zda jako odměnu za práci pobírá mzdu nebo plat – tyto dva pojmy totiž není možné zaměňovat.

Pokud je zdravotní sestra zaměstnána v nestátním zdravotnickém zařízení, bude v takovém případě zřejmě pobírat mzdu. Mzda se podle § 113 zákoníku práce sjednává před začátkem výkonu práce ve smlouvě, popř. ji zaměstnavatel stanoví vnitřním předpisem nebo určí mzdovým výměrem. Mzda je charakterizována tím, že obecně platné právní předpisy stanoví pouze její spodní limit, a to jako tzv. minimální mzdu, tedy nejnižší přípustnou výši odměny za práci, popř. jako tzv. zaručenou mzdu, tedy takovou pracovní odměnu, jejíž spodní limit je pro jednotlivé profese diferencovaně odstupňován podle složitosti, odpovědnosti a namáhavosti vykonávané práce.

Nejnižší úroveň zaručené mzdy (pokud není kolektivní smlouvou sjednána ve vyšší hodnotě) činí podle nařízení vlády č. 567/2006 Sb. ve znění platném od 1. srpna 2013 u všeobecné sestry vykonávající činnosti pod odborným dohledem 11 400 Kč, u všeobecné sestry vykonávající činnosti bez odborného dohledu 12 600 Kč.

Pokud je zdravotní sestra zaměstnána u zaměstnavatele uvedeného v § 109 odst. 3 zákoníku práce (tj. např. ve zdravotnickém zařízení, které je státní příspěvkovou organizací), bude pobírat plat, který určuje zaměstnavatel podle zásad uvedených v § 122 a násl. zákoníku práce. Zaměstnavatel je povinen vydat zaměstnanci v den nástupu do práce písemný platový výměr, pokud s ním nesjednal smluvní plat. V platovém výměru musí být uvedeny údaje o platové třídě a platovém stupni, do nichž je zaměstnanec zařazen, a o výši platového tarifu a ostatních pravidelně měsíčně poskytovaných složkách platu. Zaměstnavatel zařadí zaměstnance do platové třídy, ve které je podle katalogu prací (viz nařízení vlády č. 222/2010 Sb., o katalogu prací ve veřejných službách a správě) zařazena nejnáročnější práce, jejíž výkon zaměstnavatel na zaměstnanci požaduje. Pokud taková práce není v katalogu prací uvedena, zařadí zaměstnavatel zaměstnance do platové třídy, ve které jsou v katalogu prací zahrnuty příklady prací porovnatelné s ní z hlediska složitosti, odpovědnosti a namáhavosti.

www.tribune.cz

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…