Na demonstraci proti delší práci zdravotníků přišlo asi 300 lidí
Na demonstraci proti prodlužování pracovní doby zdravotníků přišlo před ministerstvo zdravotnictví zhruba 300 lidí. Pod heslem "Ministr Julínek - hrobař českého zdravotnictví" je svolal Lékařský odborový klub (LOK). Podpořit lékaře z nemocnic přišli i pacienti. LOK je k účasti vyzval inzeráty v denním tisku.
Odboráři z nemocnic nesouhlasí s návrhem ministra Tomáše Julínka (ODS) prodloužit pracovní týden zdravotníkům o osm hodin. Ministr chce opticky snížit přesčasy v nemocnicích. Odboráři nazvali těchto osm hodin navíc pracovní sobotou.
Pod okna ministrova úřadu přinesli proto transparenty s nápisy: "Julínkovo zdravotnictví - novodobé nevolnictví", "Julínek do koše" "1848 - zrušení roboty, 2008 - pracovní soboty pro zdravotníky". U tribuny vystavili odboráři černou rakev se smutečními stuhami a nápisy: Revmatologický ústav, ÚHKT, Úrazová nemocnice Brno a Endokrinologický ústav. To jsou názvy zařízení, která v důsledku Julínkovy reformy podle odborářů zaniknou.
Ministr se jen pár hodin před demonstrací sešel s prezidentem České lékařské komory (ČLK) Milanem Kubkem, aby s ním o svém návrhu jednal. Julínek zdůraznil, že své návrhy neprotlačuje proti vůli odborů, ale v každém případě je považuje za lepší.
Cílem obou stran je řešit přemíru přesčasové práce a zlegalizovat část hodin tak, aby lékaři nepřišli o dosavadní peníze za přesčasy. Odbory chtějí ke čtyřicetihodinovému pracovnímu týdnu vyjednat v Bruselu 16 hodin přesčasů. Julínek naproti tomu chce umožnit lékařům, aby si ke 40 hodinám sjednali dalších osm hodin pracovní doby a vyjednali si přitom i zvýšení základního platu. Dalších osm hodin by mohli ještě mít jako přesčas. Součet hodin v případě obou řešení je stejný, 56 hodin týdně.
Rozšíření pracovní doby ve zdravotnictví připadá podle Julínka v úvahu až v půli roku 2008. Kdo ze zaměstnanců nebude souhlasit, nemusí se na hodinách navíc domlouvat. "Nikdo, ani ministr, nemůže změnit zákonných 40 hodin týdne," zdůraznil Julínek.
Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče se na organizaci demonstrace nepodílí. Jeho předseda Jiří Schlanger ČTK řekl, že spoléhá na vyjednávání s ministrem. Členům v regionech ale nebránil, aby na demonstraci jeli.
Zdroj: ČTK