Přeskočit na obsah

Mzdy mají vzrůst i sociálním pracovníkům

David ŠŤÁHLAVSKÝ, moderátor:
Paní Žitníková, zatím není jasné, o kolik se platy zvednou, je ale jisté, že se vůbec zvýší? Vy zdůrazňujete totiž potřebu setkat se nejprve s premiérem Nečasem. Bude to tedy on, kdo rozhodne zda a kolik?

Dagmar ŽITNÍKOVÁ, předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví:
Ono to není tak úplně přesné, protože pan premiér Nečase opakovaně deklaroval, že má zájem na růstu těch platů, ale v konečné fázi bude o tom samozřejmě rozhodovat ministerstvo práce a sociálních věcí. My jsme se po hodně dlouhé době dnes s panem ministrem konečně shodli na tom, že pokud by platy měly růst, tak by měly růst pomocí zvyšování takzvaných platových tarifů. To znamená, že by ti zaměstnanci na úrovních svých zaručených platů měli dostat přidáno více. Také jsme se dohodli na tom způsobu a to byl ten, že dnes jsou vlastně v těch sociálních službách vlastně placení zdravotníci a nezdravotničtí pracovníci. Každý z nich má jiný platový tarif a právě ti zaměstnanci v sociálních službách by měli se zařadit do těch platových tarifů zdravotnických pracovníků, čímž by si mohli teoreticky polepšit měsíčně o 1500 korun.

David ŠŤÁHLAVSKÝ, moderátor:
To jest na jakou částku měsíčně, abychom to upřesnili.

Dagmar ŽITNÍKOVÁ, předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví:
Měsíčně ti lidé za to, že pracují o sobotách, o nedělích, o svátcích, v noci, berou okolo 11 tisíc korun měsíčně čistého. Takže, to znamená, i kdyby dostali 1500 hrubého, tak je to opravdu okolo nějaké tisícovky čistého. Ale právě ten problém je ještě také v tom, aby se zajistil dostatečný objem finančních prostředků na to zvýšení, aby to nedopadlo tak, že ti zaměstnanci sice dostanou zvýšené platové tarify, ale bude jim sníženo jejich osobní ohodnocení nebo jiná nenároková složka platu. Takže, my potřebujeme vyjednat i to, aby do těch sociálních služeb šlo více peněz, aby to zvýšení platů mohlo být realizováno bez toho, aniž by se jim snížila jiná část právě platu.

David ŠŤÁHLAVSKÝ, moderátor:
O financích jste dnes jednala také na ministerstvu zdravotnictví, tak jste se dohodli na vzniku odborné pracovní skupiny, ta určí, jaká data mají nemocnice dát pro analýzy toho, zda jsou peníze na zvýšení platů, které mělo nastat počátkem tohoto roku. Co přinese taková pracovní skupina v praxi?

Dagmar ŽITNÍKOVÁ, předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví:
V praxi ta pracovní skupina by se měla zabývat hlavně tím, jestli ty nemocnice na zvýšení platů mají. My jsme tady v zásadním rozporu s tvrzením ministerstva zdravotnictví a zaměstnavatelů, kdy ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že těm nemocnicích na zvýšení platu poslalo, kdežto nemocnice tvrdí, že ty peníze nedostaly. Dneska zaměstnavatelé předložili na ministerstvu zdravotnictví konkrétní čísla, která se týkají vlastně vyplacených záloh za měsíc leden, kdy zaměstnavatelé říkají, že dostávají vesměs 98 procent záloh z roku 2010, což znamená desetiprocentní snížení příjmu těch nemocnic. Za této situace samozřejmě zaměstnavatelé nejsou schopní těm pracovníkům těch slíbených 6,25 procent přidat, ale je pro ně obrovským problémem zachovat ten stávající rozsah jejich platů.

David ŠŤÁHLAVSKÝ, moderátor:
To znamená, že vytvoření té odborné pracovní skupiny považujete za pozitivum?

Dagmar ŽITNÍKOVÁ, předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví:
Považuji to za velké pozitivum, protože myslím si, že tahle pracovní skupina zobjektivizuje, jak to skutečně v těch nemocnicích je my máme tady dvě tvrzení, která jsou proti sobě a prostě ta tvrzení, každá ta skupina má jiná data, každá tvrdí něco jiného. Kdežto, když se toho budou účastnit úplně všichni, posoudí se konkrétní zdravotnická zařízení, tak bude jasné, jestli opravdu na to je, jak tvrdí pan ministr, nebo jestli na to není, jak tvrdí zaměstnavatelé.

David ŠŤÁHLAVSKÝ, moderátor:
Rozumím. Paní Žitníková, já vám děkuji velmi za rozhovor, náš čas bohužel už vypršel, to byla předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociálních služeb. Na slyšenou.

Radiožurnál

Zdroj: Radiožurnál

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…