MZ zvažuje, že praktici budou mít povinnost sloužit LSPP
Ministerstvo zdravotnictví má představu, že by nově součástí smlouvy registrujících praktických lékařů a lůžkových zdravotnických zařízení s akutními lůžky byla povinnost účasti na LSPP, organizované krajem, zatímco dnes je LSPP ze strany praktických i dalších lékařů založená na dobrovolnosti, což v mnohých případech vede k nedostatku odborníků, kteří LSPP zajišťují.
Podle Ing. Petr Noska, náměstka ministra pro zdravotní pojištění by se povinnost účastnit se na zajišťování LSPP měla vztahovat na všechny praktické lékaře, kteří působí v rámci kraje, který LSPP organizuje a zajišťuje.
Zdá se, že zatím není přesně jasné za jakých finančních podmínek budou lékaři LSPP sloužit a zda zákon bude obsahovat také nějakou sankci za porušení povinnosti účastnit se na zajišťování LSPP.
„Pokud zákon obecně ukládá povinnost, za jejíž nesplnění není možné uložit nějakou sankci, zkušenosti z praxe hovoří o tom, že zpravidla není příliš účinný. V tomto případě můžeme při nedodržování povinnosti účastnit se zajišťování LSPP uvažovat o sankci v podobě prosté pokuty nebo lze zvolit provázání povinnosti sloužit na LSPP se zákonem o veřejném zdravotním pojištění a možností např. modifikovat výší úhrad pojišťovny v rámci poskytované péče praktického lékaře,“ dodává náměstek Nosek.
Návrh levicových poslanců
Zavedení povinných služeb LSPP pro praktické lékaře navrhovali už před rokem poslanci KSČM. Autoři argumentovali tím, že současný zákon o zdravotní péči v nestátních zdravotnických zařízeních není dostatečnou garancí spolehlivého zajištění pohotovostí v krajích. Součástí novely měly být sankce až ve výši 500 tisíc korun pro ty lékaře, kteří odmítnou pohotovost sloužit.
„V současné době slouží LSPP lékaři, kteří jsou 12 hodin na sále - internisté a další, a kterým to nemocnice přikáže, protože jim nic jiného nezbude. Současný zákon nedává žádnou pravomoc krajům k tomu, aby praktické lékaře ke službám na pohotovosti přiměly. Stav by měl být takový, aby jednou za určitou dobu každý praktický lékař měl povinnost LSPP odsloužit. Kolik hodin za měsíc by měli praktici na pohotovosti sloužit, to umí určitě spočítat pojišťovny a kraje,“ uvedla na konci roku 2009 pro Medical Tribune poslankyně KSČM Kateřina Konečná a dodala:
„Praktický lékař dostává za každého pacienta automaticky každý měsíc 40 Kč. Já mu ty peníze nezávidím. Já jenom tvrdím, že pokud tyto peníze dostává, tak je to pro něj dostatečná motivace k tomu, aby se o pacienty postaral i jinak než v ordinačních hodinách.“
Schwarz: praktici měli sloužit LSPP povinně už dávno
S návrhem zavést službu LSPP jako povinnost praktických lékařů, dlouhodobě souhlasí také ředitel pražské záchranné služby MUDr. Zdeněk Schwarz.
„Lékařskou službu první pomoci (LSPP) jako primární terénní péči má zajišťovat síť praktických lékařů. Je mylnou představou samotných praktiků, ale spíše jejich výmluvný argument, že lékař (stejně jako kterýkoliv člověk) nemůže pracovat 24 hod denně. To totiž nikdo po nich ani nechtěl a nechce,“ napsal pro Medical Tribune MUDr. Schwarz.
„V zahraničí - například v Berlíně - fungují zcela standardně sdružení praktických (nebo rodinných) lékařů, která si sama zajišťují rozpisy služeb (dostupnost) konkrétních lékařů vč. ordinací v nonstop režimu. Považují to za zcela normální a správné řešení, protože se domnívají, že je jejich povinností o své klienty pečovat a zajistit jim péči… Opakovaně jsme to v Praze tvrdili a nabízeli nebo požadovali. Opakovaně jsem to během posledních zhruba deseti let slyšel od mnoha odborníků a kolegů, ale nikdo to nikdy neprosadil nebo nechtěl řešit a nebo narazil na odpor praktiků. Také politici se toho obávali, aby si neodradili potencionální voliče – praktiky.“
Praktici: pohotovost by byla nad naše síly
Praktičtí lékaři na návrh povinných pohotovostí reagovali v drtivé většině velmi negativně. "Návrh uvedeného zákona je zcela nepřijatelný v duchu totality, kdy někomu nařizuje pod trestem "nucené práce". Řešení tohoto problému je jednoduché. Stačí praktického lékaře adekvátně zaplatit a systém jak je prokázáno funguje. Kapitační platba byla spočítána na 8 hod pracovní doby (ne na 24 hodin) a nezbývá než připomenout naší levici, aby se nevracela zpátky do minulosti," odpověděl na dotaz Medical Tribune doc. MUDr. Svatopluk Býma, předseda Společnosti všeobecného lékařství.
Proti se ozvali také samotní praktičtí lékaři. „Velké množství praktických lékařů v rámci zvyšování své kvalifikace slouží ve svém volném čase noční služby na interních odděleních v různých nemocnicích. Navíc povinné přednášky v rámci celoživotního vzdělávání o víkendech a po večerech často na úkor rodiny či partnera,“ napsala pro Medical Tribune MUDr. Kateřina Bláhová. „Já svou ordinaci nevlastním, nicméně pracuji jako zaměstnanec v ordinaci PL a + odpracuji cca 64-80 hod měsíčně na interně (s 2 dětmi). Vzhledem k pracovní době poslanců a jejich zodpovědností k lidem bych paní poslankyni doporučila se zamyslet nad svým platem, počtem odpracovaných hodin případně si na vlastní kůži zkusit denně ošetřit 50-60 pacientů často s velmi závažnými chorobami.“
Svou zkušenost se službami lékařské povinnosti popsal také MUDr. Jiří Flusek z Varnsdorfu:
„Podotýkám, že jako praktický lékař jsem LSPP sloužil jako jeden z mála až do jejího zániku v tehdejší podobě (tzn. ambulantní pohotovost a návštěvy pacientů na vyžádání) a převedení na formu ambulantní nevýjezdní pohotovostní služby ve zdejší nemocnici, souběžně jsem i sloužil služby RLP, což činím doposud. Takže mě myslím, nikdo nemůže obvinit, že se svým i cizím pacientům nevěnuji. Protože vím, jak byla LSPP zneužívána lidmi, kterým se prostě nechtělo čekat v ordinaci svého praktického lékaře, působí na mě komicky, že se za služby LSPP zasazuje někdo, kdo po stranické linii dělá vše proto, aby LSPP nebyla LSPP, ale ordinace pro neurgentní stavy v mimoordinační dobu. LSPP má smysl, pouze pokud budou zachovány regulační poplatky za její využití a i tak je tento smysl sporný. Život ohrožující a akutní neodložitelné stavy jsou doménou ZZS a nemocničních ambulancí. Pokud se týká sporných případů, pro ty by byla LSPP stejně jen přestupní stanicí na výše zmíněné nemocniční ambulance a vše ostatní může počkat do rána. Pokud jsou nemocniční lékaři přetíženi, je jiný problém (a problém to samozřejmě je velký), který zde řešit nemohu. Dále - kapitační platba neznamená, že lékař bude svým pacientům neomezeně k dispozici 24 hodin denně a tvrdit, že ordinační doba rovná se pracovní doba, je těžká demagogie. Poukazovat na to, že mimo ordinaci se vyřizuje obsáhlá administrativa s chodem ordinace související, že si lékař musí doplňovat vzdělání a ti šťastnější z nás, kteří nejsou ještě rozvedení, mají také nějaké povinnosti doma, mi již připadá trapné, ale někteří jedinci to stále nedovedou pochopit. Politici by se měli zabývat především problémem vzrůstajícího nedostatku lékařů primární péče a nevymýšlet variace nevolnického systému,“ napsal MUDr. Flusek v reakci na plánované schválení zákona o povinných službách LSPP.
Oprášená legislativa
Legislativa upravující poskytování LSPP však nakonec schválením neprošla, řešení se tak opět odsunulo. Nyní přichází s podobnou myšlenkou pravicový ministr. Jaká ji přivítají praktičtí lékaři? Napište nám online@tribune.cz nebo se zapojte do diskuse.
(ton), (ivb), www.tribune.cz
Zdroj: www.tribune.cz