Přeskočit na obsah

MZ: zrušení poplatků zhorší péči

Tisková zpráva minsiterstva zdravotnictví

 

Ministerstvo zdravotnictví ČR považuje páteční rozhodnutí Poslanecké sněmovny za mimořádně nešťastné pro české zdravotnictví a především pro těžce nemocné pacienty.

 

V případě, že k tomuto kroku dojde, nemůže českým pacientům garantovat kvalitu služeb poskytovaných zdravotními zařízeními ve stávajícím rozsahu. Hrozí omezení specializované léčby pro vážně nemocné, omezení dostupnosti léčby ve specializovaných centrech, omezení počtu náročných operativních zákroků, prodloužení čekacích dob na některé typy operací a menší komfort v čekárnách lékařů.

 

Upozorňujeme, že zrušení či omezení regulačních poplatků významně poškodí finanční stabilitu celého zdravotnického systému a nebudou moci být zohledněny v plném měřítku potřeby českých pacientů. Úplným zrušením regulačních poplatků padne i ochranný limit, který chrání především chronicky nemocné pacienty a pacienty trpící více chorobami, např. v oblasti doplatků za léky, kdy prokazatelně ochraňuje desetitisíce lidí.

 

Regulační poplatky přinesly do českého zdravotnictví za první rok fungování celkovou úsporu ve výši deseti miliard korun, které umožnily zvýšení komfortu pro pacienty a výrazné zvýšení dostupnosti nákladné a moderní léčby.

 

Podařilo se omezit zbytné návštěvy na pohotovosti, u ambulantních lékařů a zbytné ošetřovací dny v lůžkových zdravotnických zařízeních. Zároveň se významně snížily výdaje na levné léky, což umožnilo zdravotním pojišťovnám zlepšit přístup k moderní účinné léčbě ve specializovaných centrech. Došlo k vytvoření úspor, které mohou být použity pro skutečně potřebné pacienty i překlenout současnou hospodářskou a finanční krizi.

 

Ve specializovaných centrech, kde se léčí rakovina, roztroušená skleróza a další závažné choroby, bylo díky regulačním poplatkům v loňském roce léčeno o 40 % více pacientů než v roce 2007, úhrada na léky ve specializovaných centrech vzrostla o 47 %, počet operací kyčelních a kolenních náhrad vzrostl například u VZP o 35 %.

Došlo k výraznému zkrácení čekacích dob na některé operace v průměru o 4 až 6 měsíců. Počet žen s rakovinou prsu, které se dostaly na kvalitní onkologickou léčbu, vzrostl z 2500 na 3500. Díky úspoře výdajů na levné léky, které si nyní lidé kupují sami bez předpisu, se mohlo přesunout například o 1,5 miliardy korun více než před rokem do center specializované péče a zlepšit tak dostupnost moderní léčby všem, kteří ji potřebují.

 

www.mzcr.cz

Zdroj: MZČR

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…