MZ vstupuje na tenký led zveřejnění smluv
„Zrušíme poplatky a poskytovatelům péče tuto ztrátu budeme kompenzovat,“ s tímto záměrem se ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček již ujímal své funkce. A i když tento bod byl v koaliční smlouvě, nyní s ním ministr až překvapivě tvrdě naráží. Přijetí stabilizačního balíčku, který mimo jiné obsahuje zvýšení platby za státního pojištěnce ze 780 na 845 korun, není zdaleka formalitou.
Pokud by se od pololetí odvod státu do zdravotního pojištění zvýšil o těchto 65 korun, za šest měsíců to přinese 2,1 miliardy korun – tedy přibližně o tolik, kolik bude činit výpadek za poplatky. Ministr financí Andrej Babiš však podmínil svou ochotu pustit do zdravotnictví další peníze několika opatřeními, která podle něj povedou k vyšší efektivitě systému – zveřejnění smluv pojišťoven se zdravotnickými zařízeními, zavedení centrálních nákupů zdravotnického materiálu a referenčních cen.
Minimálně pokud jde o zveřejnění smluv, tváří se ministerstvo zdravotnictví, že se Andrej Babiš vlamuje do otevřených dveří – minulý týden totiž o takové otevřenosti hovořilo jako o dlouho připravovaném kroku, který již čeká na poslední doladění.
Ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Zdeněk Kabátek potvrdil, že se zveřejněním rámcových smluv včetně aktuálních úhradových dodatků počítá – a začít s tím by se mohlo již od dubna.
Takový krok má ovšem jen poloviční kouzlo, pokud se ostatní pojišťovny nepřidají. I tady je ministerstvo připraveno intervenovat. „Zástupci státu ve správních radách zdravotních pojišťoven budou vyzváni, aby ve správních radách zaměstnaneckých pojišťoven postupovali stejným směrem a vyvolali hlasování o úkolu pro ředitele pojišťoven zajistit v co možná nejkratší době zveřejnění smluv zdravotních pojišťoven s poskytovateli zdravotních služeb. V případě, že tomu podle názoru zdravotních pojišťoven brání právní důvody, budou ředitelé požádáni o sdělení oficiálního stanoviska. Toto stanovisko bude ze strany ministerstva prozkoumáno a bude rozhodnuto o dalších postupech. Povinnost zveřejňování smluv však bude legislativně zakotvena při nejbližší možné příležitosti,“ říká mluvčí ministerstva Jan Štoll.
Spolupráce oborových zdravotních pojišťoven na tomto poli není zatím úplnou formalitou. Na rozdíl od VZP se totiž hodlají ptát svých smluvních partnerů, jestli jim takové otevření karet nevadí. „Za pojišťovnu Ministerstva vnitra uděláme všechno pro to, aby se smlouvy mohly zveřejnit, a vyzvu kolegy ve Svazu zdravotních pojišťoven, aby postupovali podobně,“ říká prezident SZP Jaromír Gajdáček. Jenže pak dodává: „Oslovím v nejbližších dnech zástupce poskytovatelů, tedy obě asociace nemocnic, Českou lékařskou komoru či Sdružení ambulantních specialistů, aby nám pomohli zajistit souhlas jednotlivých nemocnic a ordinací. Jakmile takový souhlas budeme mít, smlouvu zveřejníme. Naše situace je jiná než u VZP, na ni se vztahuje zákon č. 106/1999 Sb., na nás nikoli, pro nás je závazný zákon č. 280/1992 Sb. a podle něj jednostranně odkrýt tyto dokumenty nelze.“ Zdrženlivě k tomuto plánu přistupuje generální ředitel Oborové zdravotní pojišťovny Ing. Ladislav Fridrich: „Oborová zdravotní pojišťovna uznává, že veřejnost má na takové informace nárok. Zpracováváme podklady, jak takový projekt nejlépe uskutečnit, a vůbec se nebojíme, že by se u nás odhalilo něco nekalého. Současně bychom však chtěli upozornit, že podobná ‚hurá akce‘ bez legislativní a organizační přípravy je pouhý populismus. Zveřejněním více než 100 000 stran textu plného čísel, tabulek a vzorců se nevyřeší problém, že nás právě nyní úhradová vyhláška nutí platit neefektivně a nevyváženě.“
S tím, že v každém případě nepůjde o masové čtení, souhlasí ředitel FN Motol Miloslav Ludvík. „Rozumně vyhodnotit tyto informace dokáží pouze desítky lidí, když budu optimistický, tak stovky. Rozhodně to nejsou materiály, ve kterých by měl šanci se zorientovat každý lékař nebo každý právník,“ dodává ředitel největší nemocnice v zemi.
Zdroj: Medical Tribune