MZ: Tabulkové platy se snižovat nebudou
Takzvaný Janotův balíček se dotkne mimo jiné platů státních zaměstnanců, tedy i zdravotníků, kteří pracují v nepodnikatelské sféře. Znamená to, že budou mít od ledna platy nižší o čtyři procenta?
Cílem ministerstva zdravotnictví rozhodně není snižovat tabulkové platy zdravotnickým pracovníkům. Nechceme zasahovat do tabulek a způsobovat plošné snižování tarifů ve zdravotnictví. Snížit objem nákladů na platy o 4 procenta ročně je plně v kompetenci vedení státních zdravotnických zařízení. Možností, jak tento objem snížit, je více. Mohou například upravovat takzvané pohyblivé složky mzdy neb o například přistoupit k určité optimalizaci zaměstnanců. Půjde vždy o individuální, nikoliv plošné rozhodnutí. Je to ale čistě na jejich uvážení, do kterého ministerstvo nebude zasahovat.
Hovořil jste o možnosti propouštění. Pokud tato varianta nastane, co může MZ - bráno čistě z legislativní stránky -ze své pozice udělat? Nařídit státem řízeným organizacím propuštění personálu o určité procento?
Samozřejmě. Ministerstvo může udělat kontrolu obsazenosti určitých míst a řešit to individuálně, nikoli plošně.
Máte představu, že by šlo o optimalizaci pracovních míst spíše v rámci administrativy nebo zdravotníků?
Určitě by šlo spíše o kontrolu vytíženosti provozně-administrativního personálu. Vše je ale ještě v jednání, budeme o tom vést diskusi, ale tímto směrem chceme jít.
Takže nemáte v plánu dělat nějaké personální audity mezi zdravotníky?
Já myslím, že ne. K objemu prostředků, jež bude nutno ušetřit, se můžeme dopracovat pomocí snížení administrativního, provozního, organizačního a obslužného personálu, ale jde zatím jen o předběžné odhady, vše vyřeší další jednání s ministerstvem práce a sociálních věcí.
Dalším škrtem, který se může dotknout lékařů, jsou chybějící peníze na rezidenční místa pro zdravotníky. Pokud vím, tak v navržené verzi státního rozpočtu tyto peníze nejsou. Jak reálné mohou být obavy, že stát nebude přispívat na vzdělávání nových lékařů?
Je pravda, že zatím ve schváleném návrhu státního rozpočtu tyto prostředky nejsou. Nicméně je dohodnuto s ministerstvem financí, že během druhého čtení při přípravě rozpočtu, v rámci dispozic mezi jednotlivými kapitolami, bude částka 500 milionů na zřízení rezidenčních míst pro specializační vzdělávání zdravotnických pracovníků zařazena do kapitoly MZ. Doufáme tedy, že celá věc bude napravena při projednávání rozpočtu ve druhém čtení.
Na jaké konkrétní vzdělávací programy mají tyto peníze ze státního rozpočtu jít?
Mají pokrýt veškeré náklady spojené se zřízením rezidenčních míst lékařů. Jak přesně bude tato částka rozdělena, bude věcí dalšího jednání.
Jaké změny by oproti současnému stavu nastaly, pokud by oněch 500 milionů na vzdělávání nebylo schváleno?
Nenaplnili bychom mandatorní výdaj daný vzdělávacími právními předpisy. V rozpočtu zdravotnictví by zůstaly některé výdaje na výzkum, vývoj, některé zdravotnické programy související se vzděláváním. V takovém scénáři by však nebyly vůbec zahrnuty náklady na zřízení nových rezidenčních míst, což by lékaři pocítili velmi konkrétně. Tuto věc si ale ministerstvo zdravotnictví příliš nepřipouští, protože jde o mandatorní výdaj daný zákonem.
Zdroj: Medical Tribune