Přeskočit na obsah

MZ prý ohrožuje pacienty, dalo malé počty lékařů v nemocnicích

Ministerstvo zdravotnictví podle prezidenta České lékařské komory (ČLK) Milana Kubka ohrožuje bezpečnost pacientů, když vyhláškou stanovilo nízké počty lékařů v nemocnicích. Ministerstvo tak podle něj legalizovalo personální devastaci některých nemocnic.

Kubek vyzval občany, aby v zájmu vlastní bezpečnosti vyhledávali nemocnice s certifikátem Nemocnice 21. století, kterou jim uděluje komora.

Ministerstvo kritiku odmítlo. Podle mluvčího Vlastimila Sršně zneužívá komora zbytečného strašení k marketingové kampani na svůj certifikát.

"Česká lékařská komora je šokována vyhláškou, kterou navzdory našim varováním vydal ministr Leoš Heger (TOP 09), protože zejména v lůžkové péči ohrožuje bezpečnost pacientů," řekl Kubek.

"Nezavádíme nic nového, podobný systém je v jiných vyspělých zemích EU. Tudíž si myslíme, že bychom se k nim měli přiblížit," řekl ČTK náměstek pro zdravotní péči Ferdinand Polák. Uvedl, že pokud by se vycházelo z platného seznamu výkonů, byly by požadované počty lékařů ještě nižší.

Vyhláška platí od 1. dubna a musejí se jí řídit nově vznikající zdravotnická zařízení. Pro již existující státní zařízení je účinná za devět měsíců a pro nestátní zařízení za 12 měsíců.

Komora chce novelizaci. Ministerstvo podle Poláka nic takového udělat nehodlá, za vyhláškou si stojí. "Jsme přesvědčeni, že takto nastavené personální požadavky zabezpečují dostatečně kvalitní péči o všechny pacienty, kteří to potřebují. A také umožňují dlouhodobě fungovat zdravotnickým zařízením po stránce ekonomické," řekl náměstek a připomněl, že vyhláška dává všem dost času, aby se na její požadavky připravili.

Kubek uvedl, že podle ministerské vyhlášky by vedoucí lékaři a primáři v nemocnicích už nemuseli mít licenci komory, a tedy by nemuseli mít potřebnou praxi. Nemocnice by nemusela mít tolik lékařů, aby dodržela požadavky zákoníku práce a evropské směrnice o pracovní době.

Lékaři by mohli zajišťovat péči ve službách pro 90 pacientů v akutní péči, případně pro 200 pacientů v péči následné. "ČLK varuje lékaře před tím, aby se nechali vmanipulovat do takového způsobu poskytování zdravotní péče," řekl Kubek.

Komora podle něj považuje za velké riziko pro pacienty, že by samostatně mohli sloužit, a to i v noci a o víkendech, lékaři bez atestace s tím, že kvalifikovaný lékař by se na požádání měl dostavit do 20 minut. "Pro vážného pacienta může za 20 minut být pozdě," varoval Kubek.

Bez dohledu by mohli podle ministerské vyhlášky sloužit i lékaři z příbuzných oborů. "Třeba o víkendu by akutní břišní problém měl operovat ortoped, který posledních 20 let jen rovnal kosti," podotkl Kubek.

ČLK proto radí pacientům, aby vyhledávali péči v nemocnicích s jejím certifikátem. Zatím ji mají pražská Nemocnice Na Homolce, nemocnice ve Frýdku-Místku a v Písku. Tato zařízení už absolvovala dobrovolné personální audity ČLK.

"Pouze v těchto nemocnicích může ČLK občanům garantovat, že jsou ošetřováni dostatečným množstvím patřičně kvalifikovaných lékařů," shrnul Kubek.


ČTK                Naďa Myslivcová

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…