Přeskočit na obsah

MZ: Nebýt obstrukcí, v kauze Diag Human by asi bylo rozhodnuto

Praha - Ministerstvo zdravotnictví soudí, že vstup dvou offshorových firem do sporu státu se švýcarskou společností Diag Human mohla být hra s cílem zdiskreditovat rozhodčí senát. Vyplynulo z včerejšího vyjádření náměstka ministryně Marka Šnajdra.

Odstoupení švýcarského rozhodce Damiana Della Ca byl podle něho další obstrukční krok v rozhodčím řízení. Pokud by dál postupovalo, v mnohamiliardové arbitráži už mohlo být podle ministerstva zřejmě rozhodnuto.

Firmy s nejasnou majetkovou strukturou si údajně nárokovaly asi třetinu pohledávky. Rozhodčí senát vyloučil společnosti Towit Machinery a Dumfries Holdings z řízení 29. března.

Stát verdikt vítá, uvedl Šnajdr. Proti účasti firem v arbitráži ale protestovala i společnost Diag Human, jejich nároky označila za podvodné a na obě společnosti podala žalobu.

"Údajné žaloby offshorových firem jsme označovali od počátku za podvod... Státu, respektive státem prosazeným rozhodcům, trvalo tři měsíce, než došli ke stejnému závěru," sdělil dnes ČTK právní zástupce Diag Human Jan Kalvoda. Dodal, že firmě není vůbec známo, že se 29. března konala schůzka rozhodčího senátu.

Také jí prý doposud nebylo doručeno žádné údajně přijaté rozhodnutí ohledně nároků offshorových firem. "Jde jenom o další účelovou ex post konstrukci, která má zakrýt protiprávní postup ministerstva zdravotnictví a rozhodce Petra Kužela," doplnil.

Della Ca, kterého si do rozhodčího senátu vybrala právě Diag Human, rezignoval po televizní reportáži o arbitráži a offshorových firmách. Podle Šnajdra šlo o účelový krok s cílem zmařit další postup. Další jednání rozhodců se mělo konat 30. března, uvedl Šnajdr s poukazem na mail od Kalvody, v němž rezignaci rozhodce ministerstvu oznámil.

Rozhodčí senát si podle náměstka vyžádal už v prosinci od ministerstva a Diag Human závěrečné hodnocení, což se děje před vydáním nálezu. Nebýt komplikací s rezignací rozhodce, podle právního zástupce ministerstva Tomáše Sokola už mohlo být rozhodnuto. "Fakticky dnes nevíme, zda je senát kompletní, nebo ne," podotkl advokát.

Původní, dva roky starý nález určil, že stát má firmě zaplatit přes osm miliard korun a úroky. Obě strany sporu se však tehdy odvolaly. Česko nárok firmy odmítlo, Diag Human požadovala 15 miliard korun. Případ se bude dál řešit zřejmě až v červnu. Ministerstvo trvá na tom, že stát nemá platit firmě nic.

Kauza Diag Human začala v roce 1991, jde v ní o údajně zmařený obchod s krevní plazmou. Spor se táhne už 15 let. Stát firmě vyplatil před osmi lety 326,6 milionu korun. Společnost si pak vypočítala novou škodu.

ČTK, mbc

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…