Přeskočit na obsah

MZ: Miliard do centralizace péče nelitujeme

V rámci zdravotnictví se vypisují různé projekty na čerpání evropských peněz. Koordinuje ministerstvo tyto projekty tak, aby se nedublovaly, nepřekrývaly a aby na sebe navazovaly?

Koordinujeme pouze takové projekty, které mají národní či systémový charakter, tedy např. projekty zaměřené na celorepublikové kampaně v oblasti prevence zdravotních rizik (tabák, alkohol, obezita), avšak pouze v případě, že se jedná o ty programy strukturálních fondů, které zajišťuje přímo MZ ČR , tedy Integrovaný operační program.

Jakou částku čerpalo ministerstvo zdravotnictví v rámci IOP celkem?

Ministerstvo zdravotnictví jako takové velké částky nečerpá, ale pokud se podíváme na přímo řízené organizace a vezmeme v potaz všechny operační programy (např. výzkum a vývoj, úspory energií, vzdělávání, modernizace národních sítí specializovaných pracovišť), pak se bavíme o částce minimálně 13 mld. Kč, kterou se nám podařilo získat. Některé projekty jsou však stále ve fázi schvalování.

Může MZ odhadnout, jaké částky byly čerpány v rámci jednotlivých regionálních programů?

Bohužel, tuto informaci nemá MZ ČR k dispozici a je velice obtížné ji získat, jelikož nejsme gestoři za Regionální operační programy. Pokud by šlo o náš expertní odhad, domníváme se že něco kolem 8 - 10 mld. Kč.

Jaké jsou vlastně priority v rámci ministerstva co se týče čerpání dotací z evropských fondů?

Jsou to především projekty centralizace péče – přístrojové vybavování specializovaných center. Byly to tedy všechny centrové projekty – přístrojové vybavování národních sítí kardiocenter, iktových center, traumacenter, onkocenter.  Došlo ke koncentraci specializované péče v oborech, ve kterých se máme přiblížit ke standardům Evropské unie. Kopírujeme úspěšně moderní vývoj, který probíhá ve všech vyspělých zemích EU. V následujících dnech vyhlašujeme poslední výzvu na neurocentra.

Evropská unie ale umožňuje čerpat peníze na různé typy projektů. Pokud je projekt dobře vypsán a unie ho schválí, lze získat finance i na jiné projekty než přístrojová vybavení…

To není pravda. Evropská unie schvaluje podrobný seznam jednotlivých aktivit dle jednotlivých oblastí podpory, které odrážejí nejzávažnější problémy jednotlivých členských států a tyto programy schvaluje na celé programové období. V našem případě na období 2007- 2013.  Máme k dispozici určitý objem prostředků, a ty přicházejí v několika fázích. Část těchto peněz z EU může ministerstvo zdravotnictví částečně ovlivnit, pokud za program odpovídá, avšak stále jen k dosažení základního cíle, který byl Evropskou unií schválen. Zbylou  část možnost ovlivnit nemá. Ze 191 nemocnic má tak šanci ovlivnit čerpání ve svých  dvanácti zásadních nemocnicích…

Mě zajímá, zda jsou zde i další problémy ve zdravotnictví, na jejichž řešení může ministerstvo žádat dotace z Evropské unie?

Pokud svým dotazem míříte k tomu, zda je možné čerpat dotace na příjmy zdravotníků, tak to je samozřejmě nemožné. Prioritou byla centrová péče, která systému přinese úspory a pacientovi kvalitnější péči – přístup do moderního, evropsky vybaveného pracoviště. Ani principy čerpání strukturálních fondů přímou podporu „navýšení“ mezd neumožňují.

Jaké další problémy ve zdravotnictví se snažilo ministerstvo zdravotnictví pomocí peněz z Evropské unie řešit?

Které máte na mysli?

Na toto se ptám já vás …

Strategie čerpání peněz z evropských fondů byla stanovena v roce 2006 v Národním strategickém referenčním rámci. Všechny rezorty tehdy sdělily, jaké mají problémy a jakým způsobem je chtějí řešit. Resort zdravotnictví stanovil, že největší problém vidí v centralizaci péče, potřebě vybudování superspeciaziovaných pracovišť a založení Integrovaného operačního programu, ze kterého bude tento projekt realizován. Tuto agendu stanovil národní strategický referenční rámec před pěti lety. Přičemž do něj není možné zasáhnout dalších osm let, dokud nejsou splněny všechny cíle, které byly v rámci programu schváleny Evropskou komisí.

Takže nejdůležitějším problémem českého zdravotnictví je centralizace péče ve dvanácti fakultních nemocnicích, což v roce 2006 stanovilo ministerstvo zdravotnictví jako svou prioritu v rámci celého resortu. Přestože nyní se vede debata o tom, zda taková hustota  fakultních nemocnic je efektivní.

Ano. To, že se snažíme čerpat peníze i v jiných operačních programech, je bonus k tomu, že se snažíme zajistit národní specializovaná pracoviště. Ale nemůžeme přijít na ministerstvo životního prostředí a říci, že se nemocnicím propadají střechy, a aby nám udělalo výzvu na modernizaci a zateplování střech. Takto to nefunguje. Strategie je rozvržena až do roku 2013, respektive do roku 2015, tím se musí řídit všechny resorty.

Platí tedy, že čeho je ve zdravotnictví největší nedostatek, na to jdou přednostně peníze – ať už z evropských fondů nebo ze státního rozpočtu?

Já opravdu nevím, na co se ptáte. Jak už bylo řečeno, v roce 2006 byl vyhlášen „projekt“ centrové péče, v uplynulých letech úspěšně proběhl a nyní je uzavřený. Chcete ty projekty nyní zavřít nebo zrušit? Strategií je, ušetřit centralizací péče peníze ve zdravotním pojištění. Kromě poslední výzvy jsou peníze nyní vyčerpány a již není co řešit. Nebo vy jste nyní přinesla nějaké nové peníze do systému? Vidíte zde nějaké jiné prostředky?

Já se ptám, zda v rámci čerpání peněz z evropských dotací platí, že resort čerpá peníze na pokrytí těch problémů, které jsou pro ně nejdůležitější. A nebo to z nějakých důvodů takto neplatí.

A co s tím máme nyní udělat? To máme nyní všechno zrušit nebo rozprodat? Centralizací péčí kopírujeme trend celé Evropy. A jestliže chceme mířit na Východ, tak veškeré vybavení rozprodejme…

Bylo tedy z dnešního pohledu rozhodnutí v roce 2006 čerpat miliardy na centralizaci péči správné? Pokryly se tím hlavní problémy ve zdravotnictví nebo ne?

Ano, rozhodnutí bylo správné. Šetří to peníze ze zdravotního pojištění a zcela zásadně se zvýšila i kvalita samotné péče…

Máte nějaká čísla o tom, kolik peněz tato centralizace přinesla?

To mají bohužel pouze zdravotní pojišťovny. Pro pacienty bylo rozhodnutí prioritně čerpat peníze na centralizaci péče správné. Pomohlo zvýšit kvalitu poskytované péče a celkovou úroveň českého zdravotnictví to posunulo o velký kus napřed.

(ivb), www.tribune.cz

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…