Přeskočit na obsah

MZ: Lékař by měl posoudit, zda dítě informacím rozumí

Z jakých důvodů dochází k zavedení nového ustanovení, který zohledňuje názor nezletilého na lékařské vyšetření?

Jde především o  zohlednění článku 6 Úmluvy o lidských právech a biomedicíně, která je nadřazená našim zákonům (sdělení MZV č. 96/2001 Sb.m.z.)

Pediatrům nejsou jasné některé praktické dopady tohoto zákona. Například podle zákona se má lékař zeptat na názor dítěte, které je s ohledem na svůj věk schopné služby posoudit a vyjádřit se k nim. Kdo bude rozlišovat, v jakém věku je dítě schopné toto posoudit? Lékař? Rodič?

Schopnost podané informaci porozumět by měl být schopen posoudit lékař. Běžně již dnes lékaři s nezletilými pacienty hovoří a chtějí znát jejich názor.

V kartě bude také muset být zaznamenán každý kontakt pacienta s lékařem a sestrou. Jaké okolnosti například budou muset být v této souvislosti zaznamenány? Můžete uvést prosím příklad?

Již dnes je podle zákona č. 20/1966 Sb., o péči o zdraví lidu, ve znění pozdějších předpisů, a vyhlášky  č. 285/2006 Sb., o zdravotnické dokumentaci, ve znění pozdějších předpisů, veškerá zdravotní péče poskytovaná pacientovi do zdravotnické dokumentace zaznamenána včetně sdělení, že pacientovi byla podána informace o navrhovaných zdravotních službách a o jeho zdravotním stavu.

Lékaře dále zajímá, jaká bude síla názoru dítěte vůči názoru matky? Vyvíjí se relevance názoru dítěte s věkem?

Pokud bude názor pacienta uvedeného v  § 35 odst. 1  zákona č. 372/2011 Sb.  na poskytnutí zdravotních služeb, které mohou podstatným způsobem negativně ovlivnit jeho další zdravotní stav nebo kvalitu života a které nelze poskytnout bez souhlasu, v rozporu s názorem jeho zákonného zástupce, poskytovatel oznámí tuto skutečnost soudu do 24 hodin za účelem ustanovení opatrovníka.

Jakou právní sílu má mít negativní revers podepsaný dítětem? K jakým dalším právním úkonům je, či ještě bude dítě do 15 ti let oprávněno?

Není zřejmé, co považujete za negativní revers podepsaný dítětem. Půjde-li o zdravotní služby ve smyslu § 35 odst. 2, postupuje se podle citovaného ustanovení. V ostatních případech se postupuje podle § 35 odst. 1 v návaznosti na § 34 . To zejména znamená, že revers podepisuje zákonný zástupce a  názor pacienta se zaznamenává do zdravotnické dokumentace. Odmítá-li zákonný zástupce prohlášení, popřípadě záznam podepsat, opatří se jménem, popřípadě jmény, příjmením a podpisem svědka, který byl přítomen odmítnutí, a uvedou se důvody, pro něž se zákonný zástupce nepodepsal.


Iva Bezděková, www.tribune.cz


 

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…