Přeskočit na obsah

MZ do konce února vyřeší přebytek pandemické vakcíny

    Praha - Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková chce do konce února vyřešit, jak se bez velké škody může stát zbavit přebytečných vakcín proti prasečí chřipce. Česko objednalo u firmy GSK milion dávek, v jedné variantě počítala Jurásková až s pěti miliony dávek. Opačnou variantou pak bylo nekupovat nic. Protože předem nikdo z epidemiologů nemohl odhadnout dopad očekávané pandemie, schválila vláda premiéra Jana Fischera nákup dvoudávkové vakcíny pro půl milionu obyvatel. 

   Mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň to ČTK řekl v reakci na informace Mladé fronty Dnes, že stát chtěl původně koupit 20 milionů dávek, tedy po dvou pro každého z deseti milionů obyvatel Česka.

    "Varianta nákupu až 20 milionů vakcín byla jako jedna z možností projednávána předchozí vládou Mirka Topolánka a stejnou vládou byla také zamítnuta. Paní ministryně žádný obdobný návrh vládě ani osobě pana premiéra Fischera nikdy nepředkládala, a tedy nemohl být touto vládou ani projednáván," zdůraznil Sršeň.

    Jurásková podle něj osobně podporovala "konzervativní" návrh nákupu, vládě doporučila nákup jednoho milionu dávek, což kabinet schválil. Zdržel se jen jeden z ministrů. Ministerstvo poté oslovilo všechny výrobce pandemické vakcíny a na základě stanovených kritérií vybralo vakcínu Pandemrix od firmy GSK, řekl mluvčí. Stát na to vydá 220 milionů korun.

    Také Topolánek se proti informaci MfD ohradil. "Vláda pod mým vedením projednala a následně zamítla nákup až 20 milionů vakcín, a to usnesením 6. května 2009," uvedl v tiskovém prohlášení, které má ČTK k dispozici. Není tedy podle něj pravda, že premiér Fischer tento nákup na poslední chvíli zastavil. Při výběru očkovací látky byli navíc osloveni všichni výrobci pandemické vakcíny a výběr se řídil stanovenými kritérii, dodal expremiér a předseda ODS.

    Pokud jde o to, zda se stát zbaví přebytečných vakcín, ministerstvo nechce dopředu zveřejňovat, s jakými návrhy jde nyní ministryně na jednání s firmou GSK a s jakou případnou škodou může počítat státní rozpočet. Ohrozilo by to prý vyjednávací pozice. Mlčí i firma, na otázky ČTK dodnes neodpověděla. Podle Juráskové by bylo vhodné nechat si 100.000 vakcín jako státní rezervu.

    Dosud Česko převzalo od výrobce 238.000 vakcín, očkovat se dalo 64.000 lidí. Česká lékařská komora odmítla to, aby očkování bylo pro zdravotníky povinné, doporučila je zdravotně oslabeným pacientům. Pod vlivem lékařů ale odmítají očkování i lidé, jimž stát vakcínu zaplatil.

    Vakcinologická společnost nyní doporučuje, aby ministerstvo umožnilo očkování i lidem, kteří nepatří do vybraných skupin, jimž vakcínu hradí stát, a přesto mají zájem nechat se očkovat.

    Podle ministerstva zdravotnictví zemřelo v Česku na prasečí chřipku 98 lidí, za poslední týden to byli tři lidé. Celkem je v Česku evidováno 2420 případů, nemocných ale bylo ve skutečnosti mnohem víc, protože laboratoře potvrzují virus jen u lidí s vážnými komplikacemi.
    
    Návrhy ministryně Juráskové na nákup pandemické vakcíny

1. nakoupit pět milionů dávek
2. nekupovat nic
3. nakoupit milion dávek pro půl milionu pracovníků kritické infrastruktury
4. nakoupit milion dávek pro půl milionu lidí a rozdělit mezi kritickou infrastrukturu a osoby se zdravotním rizikem
5. koupit čtyři miliony dávek pro dva miliony lidí


    Zdroj: ministerstvo zdravotnictví

ČTK,  Naďa Myslivcová

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…