MZ:Diag Human neprokázala, jak vznikla údajná miliardová škoda
Firma Diag Human ve sporu s Českou republikou podle ministerstva zdravotnictví neprokázala, jak jí vznikla údajná škoda. "Logicky tedy nelze dospět ani k závěru o její výši," uvedl mluvčí úřadu Tomáš Cikrt. Společnost po státu požaduje odškodnění kvůli tomu, že jí prý na počátku 90. let zničil její lukrativní obchody s krevní plazmou. V současnosti se hovoří o částce převyšující 14 miliard korun včetně úroků. Podle úřadu lze předpokládat, že rozhodčí senát již vypracovává konečný verdikt.
"Zástupci státu jsou přesvědčeni, že nárok na náhradu škody uplatněný žalobou není po právu, a žádají tedy rozhodce, aby žalobu zamítli," uvedl Cikrt s tím, že firmě se nepodařilo prokázat oprávněnost jejích nároků, ani výši údajné škody. Reakci firmy Diag Human ČTK zjišťuje.
"Z opatřených důkazů nelze výši žalované částky stanovit, respektive nelze určit, zda škoda odpovídající této částce žalobci vznikla či převýšila již dříve přiznaný nárok," míní ministerstvo. Už v lednu 2003 dal stát společnosti přes 326,6 milionu korun jako první část náhrady škody. I k této částce má úřad výhrady.
Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) v prohlášení uvedl, že kdyby kauzu posuzoval soud, a ne rozhodčí senát, stát by ve sporu uspěl. "Musím ale také současně konstatovat, že díky mým předchůdcům v ministerském křesle kauzu nyní nerozhoduje nezávislý soud, ale rozhodčí senát složený ze tří členů, z nichž jsem já žádného nenavrhoval," uvedl Julínek s tím, že se tak za očekávaný verdikt necítí odpovědný. Podle Hospodářských novin by mohlo rozhodnutí padnout již v polovině srpna, podle deníku Právo by se tak mělo stát do konce podzimu.
Pokud arbitráž dopadne ve prospěch firmy Diag Human, stát podle Cikrta využije možnosti přezkoumání verdiktu dalšími rozhodci. "V úvahu připadá i možnost přezkoumat proces rozhodnutí nezávislým soudem," sdělil mluvčí úřadu.
Kauzu odstartoval v roce 1992 dopis tehdejšího ministra zdravotnictví Martina Bojara dánské společnosti NovoNordisk, po němž dánská firma přerušila s Diag Human spolupráci, a tak ji v branži vlastně odepsala. Podle ministerstva ale důkazy svědčí o tom, že mezi dopisem a nárokovanou škodou neexistuje souvislost, a "že zde byly jiné důvody než dopis ministra Bojara, které žalobci objektivně znemožňovaly působit na trhu s českou krevní plazmou".
Rozhodčí senát už v roce 1998 přiznal firmě nárok na odškodnění a veřejnou omluvu za to, že ji stát v rozporu se zákony a dobrými mravy vytlačil z trhu. Od té doby se spor vede už jen o výši škody. V roce 1996 měl například někdejší ministr zdravotnictví Jan Stráský (ODS) na stole návrh na mimosoudní vyrovnání ve výši 200 milionů korun. Místo toho však začalo takzvané rozhodčí řízení, které trvá dodnes. V roce 2000 už samo ministerstvo zdravotnictví určilo náhradu škody na 3,68 miliardy korun.
Ze závěrů loňského posudku znalecké firmy Ernst & Young vyplývá, že celkové odškodnění pro Diag i s úroky z prodlení, které činí asi 120 procent jistiny, by mohlo činit až 13 miliard korun. Škodnou částku bez úroků znalec odhadl na 4,6 až 5,7 miliardy korun. Celková suma však mezitím ještě narostla, podle médií jde o více než 14 miliard korun.
Zdroj: ČTK