MZ: Bezpečnostní opatření v letadlech přinesou omezení nemocným
Lidi s chronickým onemocněním, s handicapem a lidi cestující s malými dětmi upozorňuje české ministerstvo zdravotnictví, že mohou mít problémy při mezipřistání v Londýně. Británie dnes zavedla mimořádná bezpečnostním opatření poté, co zmařila spiknutí, jehož cílem měl být bombový útok na letadla. Londýnské letiště Heathrow bylo uzavřeno, zpřísněná bezpečnostní opatření platí i na všech letištích v Británii.
Podle Marka Uhlíře z odboru krizové připravenosti ministerstva by cestující na linkách s mezipřistáním na britské půdě měli počítat s tím, že na palubu není dovoleno brát žádná příruční zavazadla. Budou v zavazadlovém prostoru spolu s ostatními běžnými zavazadly.
Uhlíř upozornil, že cestující nesmějí mít nic ani v kapsách. Na palubu si mohou vzít plastový sáček, nejlépe průhledný, v němž budou mít léky, které nezbytně potřebují po dobu letu, například inzulinovou soupravu. Zakázána jsou všechna léčiva v tekuté formě, s možnou výjimkou těch, která jsou nezbytná a jsou v originálním obalu.
Lidé cestující s dítětem si mohou v plastovém sáčku vzít na palubu také jídlo pro dítě, dětské utěrky, pleny, dětský krém a mléko v lahvičce. "Obsah lahvičky je kontrolován, jeden z rodičů se musí mléka při kontrole napít," uvedl Uhlíř.
V plastovém sáčku mohou mít ženy dámské hygienické potřeby, pokud je potřebují po dobu letu. Balení musejí být otevřená, stejně jako v případě, když si berou papírové kapesníky a utěrky. Na palubě je rovněž zakázáno přepravovat obal na brýle a roztok na kontaktní čočky.
Uhlíř uvedl, že všichni cestující procházejí ručně prováděnou kontrolou. Veškeré předměty, včetně obuvi, jsou kontrolovány rentgenem, stejně jako dětské kočárky a chodítka pro seniory. Handicapovaní mohou kontrolou procházet pouze na invalidním vozíku, který jim poskytne letištní služba.
Cestující, kteří z Británie směřují do USA, nesmějí brát na palubu vůbec žádné tekutiny v jakékoliv formě. Bezpečnostní opatření totiž zvýšily v letecké dopravě kromě Británie i USA a Austrálie. Zakázána jsou především osobní zavazadla na palubě.
Doba platnosti opatření zatím není známa. Odbor krizové připravenosti ministerstva proto doporučuje cestujícím s chronickým onemocněním, cestujícím s malými dětmi a handicapovaným, aby se před odletem z Česka informovali u letecké společnosti o přesných podmínkách přepravy předmětů a pomůcek, pro něž nyní platí omezení.
Cestujícím, kterým by mimořádná bezpečnostní opatření a s tím spojená fyzická i stresová zátěž mohla způsobit zhoršení zdravotního stavu, doporučuje ministerstvo vyjednat s dopravcem odlet v jiném termínu, až budou mimořádná opatření odvolána.
Zdroj: ČTK