Můžeme na noční sloužit dvě?
Pracuji v nejmenované okresní nemocnici jako dětská sestra na jednotce intenzívní péče. Pečujeme o děti od 0-do 19 let. Naše stanice má počet lůžek 6, rozdělených do dvou oddělených boxů. Poskytujeme interní, chirurgickou akutní i pooperační péči, včetně resuscitační. Děti určené k ventilační podpoře jsou přeloženy na vyšší pracoviště. Často máme hospitalizovány děti s tělesným a duševním postižením, které vyžadují kontinuální Podle vyhlášky počtu personálu připadá na lůžko 1,4 sestry. Takto máme vše v pořádku.
Problém máme v tom, že nás staniční sestra píše na noční službu po jedné sestře. Sloužíme na patře, kde jsme jako jediné oddělení. Děti máme na monitorech, ale pokud obsluhujeme pacienta v jiném boxu nebo v na koupelně či toaletě, nelze je kontrolovat.Pokud slouží lékař naší stanice, nachází se v našem patře. Někdy má službu lékař z infekčního oddělení a sídlí o patro níž. Dotaz zní, je možné dosáhnout toho, aby jsme pracovaly dvě na noční?
Odpovídá Mgr. Miloš Máca, právník se zaměřením na medicínské právo.
Pokud jde o noční služby na oddělení akutní lůžkové péče intenzivní, k tomu uvádí Příloha č. 3 část I. odst. 10 písm. b) vyhlášky č. 99/2012 Sb., že zdravotní péče poskytovaná pacientům na lůžkách akutní lůžkové péče intenzivní podle části II.2. této přílohy je v pracovních dnech v době od 16.00 hodin do 7.00 hodin následujícího dne a dále v sobotu, v neděli a ve svátek zabezpečena minimálně mj. zdravotnickými pracovníky způsobilými k výkonu nelékařského zdravotnického povolání uvedenými v části II bodech 2.1., 2.2., 2.3., 2.4. a 2.5. této přílohy podle jednotlivých stupňů JIP lůžkové intenzivní péče v nepřetržitém provozu.
Konkrétně akutní lůžkové péče intenzivní se věnuje část II. bod 2.2. této přílohy a u všech tří stupňů intenzivní péče uvádí mezi zdravotnickými pracovníky jednak dětskou sestru, jednak všeobecnou sestru a jednak sanitáře nebo ošetřovatele.
S ohledem na to, že formulace ve vyhlášce není zcela přesná, je možné, že výkladové názory na tuto problematiku se mohou různit (s žádostí o výklad by bylo vhodné oslovit zejména i Ministerstvo zdravotnictví ČR, jakožto orgán, který vyhlášku vydal), ale jde-li o můj názor a jazykový výklad, jestliže první citované ustanovení uvádí zdravotnickýMI pracovníKY uvedenýMI, znamená to, že nikoliv pouze jedním a zaměstnavatel má na výběr, zda půjde o dětskou sestru, všeobecnou sestru, sanitáře nebo ošetřovatele, ale že do noční služby na oddělení akutní lůžkové péče intenzivní musí být zahrnuty mj. Vámi požadované dvě zdravotní sestry.
Ať už by však ministerstvo nebo kdokoliv mělo na výklad počtů stejný či jiný názor, nelze opomenout jednu zásadní věc – počty uvedené ve vyhlášce jsou vždy uvedeny jako minimální, nikoliv jako dostačující. Je třeba zdůraznit generální ustanovení v Příloze č. 1 části I. odst. 1 vyhlášky č. 99/2012 Sb., a to, že zabezpečení zdravotnickými pracovníky a jinými odbornými pracovníky nad rámec stanovených požadavků závisí na druhu a objemu poskytované zdravotní péče, oboru a spektru prováděných výkonů a činností tak, aby byla zajištěna kvalita, bezpečí a dostupnost zdravotní péče. Nepíšu zde poprvé, že především toto ustanovení by mělo být při obsazování služeb dodržováno a že automaticky neznamená, že zaměstnavatel dodržuje vyhlášku, když splňuje minimální početní kritéria, jestliže reálná situace na pracovišti a potřeba kvality, bezpečí a dostupnosti zdravotních služeb vyžaduje personální obsazení vyšší.
Nejsou-li dle Vašeho názoru na Vašem konkrétním oddělení tyto základní požadavky dodrženy, otázka, zda výklad vyhlášky stanoví jako minimum jednu nebo dvě zdravotní sestry během noční služby, se tímto v podstatě stává druhotnou. Doporučuji v tomto případě zaměstnavatele na reálné (nikoliv početní dle vyhlášky) nedostatečné obsazení nočních služeb písemně upozornit a požádat ho o zjednání nápravy. Kopii podání s razítkem z podatelny s datem přijetí uschovejte, aby v případě právního sporu, jehož podstata by spočívala v zanedbání péče z důvodu, že zaměstnanec nemohl být v tu chvíli na dvou místech najednou, mohla sloužit jako důkaz, že zaměstnanci splnili svou prevenční povinnost, na nedostatky zaměstnavatele upozornili a zaměstnanec proto za nedostatečné obsazení nemůže nést odpovědnost.
www.tribune.cz
Zdroj: www.tribune.cz