Přeskočit na obsah

Musíme si sami kupovat pracovní oděv a obuv

Dotaz: Má zaměstnavatel povinnost zabezpečit i v soukromém zdravotnickém zařízení pracovní oděv a obuv? Bohužel nám zaměstnavatel neproplácí pracovní obuv ani oděvy, ani nám je neposkytuje. 

Odpovídá Lukáš Mojžíš, právník mezinárodní advokátní kanceláře PwC Legal.

Odpověď na uvedenou otázku bohužel nelze zcela zobecnit. Ustanovení § 104 odst. 2 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, totiž sice stanoví, že zaměstnanci od zaměstnavatele bezplatně přísluší jako osobní ochranné prostředky též pracovní oděv nebo obuv, avšak toliko „v prostředí, v němž oděv nebo obuv podléhá při práci mimořádnému opotřebení nebo znečištění nebo plní ochrannou funkci.” Tyto skutečnosti je přitom nutné posoudit a zhodnotit vždy pro danou konkrétní situaci, tedy pro konkrétní pracovní podmínky při výkonu dané činnosti a konkrétní rizika, která při něm mohou hrozit.

Ze znění dotazu bohužel nevyplývá, jaký druh práce tazatelka pro zaměstnavatele vykonává. Nepochybně si lze představit, že jsou v rámci provozu soukromého zdravotnického zařízení zaměstnanci vykonávány jak činnosti, u kterých jsou pracovní oděv a obuv nezbytné z důvodu plnění ochranné funkce, tak činnosti, které lze bez potíží vykonávat i v běžném oděvu a obuvi.

Na závěr lze doplnit, že v dotazu nastíněná možnost „proplácení“ pracovního oděvu a obuvi zaměstnanci ze strany zaměstnavatele je zákonem výslovně zakázána. Jinými slovy, pokud pracovní oděv a obuv zaměstnanci na základě zhodnocení výše zmíněných kritérií přísluší, je zaměstnavatel povinen mu je přímo poskytnout, nikoliv jejich poskytnutí nahrazovat peněžitým plněním.

Zdroj: PwC Legal

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…