Přeskočit na obsah

Musíme mít souhlas nového vedení?

Nastoupila jsem k novému zaměstnavateli na plný úvazek, avšak souběžně jsem měla nasmlouvanou DPP pro jiného zaměstnavatele. Nový zaměstnavatel s tím byl srozuměn a vrchní sestra s tím problém neměla. Nyní se vyměnilo vedení a bylo nám sděleno, že musíme mít souhlas s vykonáváním DPP. je to pravda nebo se nové vedení mýlí?

 

Odpovídá Mgr. Miloš Máca, právník se zaměřením na medicínské právo.

 

Principiálně má vedení pravdu. Problematiku upravuje § 304 odst. 1 zákoníku práce, který uvádí, že zaměstnanci mohou vedle svého zaměstnání vykonávaného v základním pracovněprávním vztahu vykonávat výdělečnou činnost, která je shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele, u něhož jsou zaměstnáni, jen s jeho předchozím písemným souhlasem.

 

Ať už DPP, DPČ nebo částečný úvazek je jiná výdělečná činnost, zda tedy je nebo není třeba písemného souhlasu stávajícího zaměstnavatele, záleží na tom, zda se jedná či nejedná o shodný předmět činnosti.

 

Žádný obecně závazný právní předpis, judikatura ani literatura nestanoví, zda v daném případě je "předmětem činnosti" míněno už samo poskytování zdravotních služeb či až obor, v němž se toto děje. Podle mého právního názoru ustanovení § 304 týká pouze činností vykonávaných ve dvou shodných oborech (odbornostech), tudíž máme za to, že pokud vykonáváte hlavní pracovní poměr jako zdravotní sestra a u vedlejšího zaměstnavatele na DPP rovněž jako zdravotní sestra, písemného souhlasu BUDE potřeba, jestliže by se naopak jednalo o obor jiný, např. vedlejší činnost na DPP jste vykonávala jako zdravotnická asistentka, ošetřovatelka či sanitářka, souhlas nutný NEBUDE.

 

www.tribune.cz

 

 

 

 

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…