Přeskočit na obsah

Musíme i ve vedru chodit v zapnutém plášti?

Dotaz: Pracuji na jednotce intenzivní péče a zaměstnavatelé nás nutí chodit v plášti, podotýkám v zapnutém plášti, pokud z JIP odcházíme, ať už do laboratoře, na rentgen, či kamkoliv jinam a to i pokud jdeme na oběd. Týká se to i letního období, kdy ostatní chodí v krátkých kalhotách a my na sobě musíme mít zapnutý plášť. Údajně je to dané vyhláškou. Má zaměstnavatel právo nás k tomu nutit a o jakou vyhlášku se jedná.

Odpovídá advokát Mgr. Petr Glogar, odborník na pracovní právo z mezinárodní advokátní  kanceláře PwC Legal.

Váš zaměstnavatel má skutečně obecně právo stanovit způsob, podmínky a dobu užívání vašeho pracovního oděvu, a to na základě nařízení vlády č. 495/2001 Sb. Zaměstnavatel obecně určuje způsob užívání pracovního oděvu na základě četnosti a závažnosti vyskytujících se rizik a charakteristiky práce a pracoviště. Zaměstnavatel tak opravdu může za určitých okolností nařídit povinnost plášť zapínat.

Detailnější úpravu lze nalézt také ve vyhlášce č. 306/2012 Sb. Ministerstva zdravotnictví ČR. Podle ní by každé oddělení nebo pracoviště mělo mít vlastní osobní ochranné prostředky. Co se týče povinnosti nosit plášť během obědové pauzy, tam je situace poněkud jiná. Pokud během obědové pauzy opouští zdravotnický pracovník areál nemocnice a navštíví například blízkou restauraci, potom podle vyhlášky pracovní oděv musí odložit.

 

 

 

 

 

 

Zdroj: PwC Legal

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…