Přeskočit na obsah

Musílkovou nahradil v čele VZP Čekal

Poslanci na mimořádné schůzi odvolali Jiřinu Musílkovou z čela Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Jejím dočasným nástupcem poté v tajné volbě zvolili dosavadního šéfa pražské pobočky VZP a člena týmu nuceného správce pojišťovny Josefa Čekala. Dlouhodobé napětí ve zdravotnictví tím ale nekončí - stávku vyhlásili na 30. ledna lékárníci, ve stávkové pohotovosti jsou praktici a zubaři, krizový stav vyhlásili pediatři a ambulantní specialisté.

Čekal hodlá usilovat o to, aby nucená správa uvalená v listopadu na VZP skončila a pojišťovna mohla normálně pracovat. Čistky v managementu podle svých slov nechystá. Provizorní ředitel má vést největší pojišťovnu v zemi do doby, než poslanci rozhodnou o definitivním vedení - nový kandidát má vzejít z výběrového řízení. Čekal se chce do výběrového řízení přihlásit stejně jako nucený správce a náměstek ministra zdravotnictví Antonín Pečenka.

Ministr zdravotnictví David Rath vinil Musílkovou z mnohamiliardových dluhů VZP. Bývalá ředitelka ale zodpovědnost necítí, již dříve uvedla, že ministerské vyhlášky proti plánu VZP stanovovaly vyšší úhrady, než mohla pojišťovna platit.

Pro odchod Musílkové byli dnes podle očekávání sociální demokraté a komunisté. Rath ještě před hlasováním spolu s Čekalem navštívil poslanecký klub KSČM, aby opoziční zákonodárce o svých argumentech přesvědčili. Poslanci ODS, KDU-ČSL a US-DEU odvolání nepodpořili. Hlasování předcházela asi dvouhodinová rozprava, v níž občanští demokraté a lidovci Ratha ostře kritizovali. Zpochybňovali důvody uvalení nucené správy a vůbec její platnost. Podle ODS jde Rathovi o to získat kontrolu nad zhruba 200 miliardami korun, které zdravotnictvím protékají.

"Pan David Rath je hulvát a pan David Rath je lhář," prohlásil místopředseda ODS a sněmovny Ivan Langer. "Je kuriózní, že ostatní označují za hulváty, a sami se chovají jako neuvěřitelní sprosťáci," řekl Rath na adresu politiků ODS.

Události kolem VZP jsou jedním z mnoha konfliktních situací ve zdravotnictví. Lékaři a nemocnice dnes jednali se zdravotními pojišťovnami o jednacím řádu, tedy o podmínkách, za jakých budou vyjednávat o smlouvách. Jednání odročili na 28. února. Nové smlouvy předmětem jednání nebyly. Dosavadní smlouvy končí v červnu. Lékaři se obávají, že pojišťovny zruší smlouvy 2000 soukromých ambulancí, a jsou kvůli tomu ve stávkové pohotovosti. Podle průzkumu Sdružení ambulantních specialistů chtějí tři čtvrtiny lékařů specialistů upozornit na ekonomické ohrožení svých praxí stávkou.

Nespokojeni jsou i zubaři. Zákon o zdravotním pojištění, který koncem loňského roku schválila sněmovna, dnes prezident České stomatologické komory Jiří Pekárek označil za legislativní puč. Zákon podle něj i zástupce zaměstnavatelů Jaroslava Míla vrátí systém pojišťovnictví o desítky let zpět a bude znamenat faktické "zestátnění, ne-li znárodnění". Zubařům se nelíbí, že podle nové normy by měl ředitele pojišťoven jmenovat stát prostřednictvím ministerstva zdravotnictví.

Stomatologové a zaměstnavatelé se bude snažit balík zákonů změnit v Senátu. V případě schválení zákona nevylučují silnější protesty. O tom, zda se zubaři a další soukromí lékaři k protestu lékárníků přidají, rozhodnou příští pátek.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…