Přeskočit na obsah

Musílková tvrdí, že selhává ministerstvo

V čele největší, ale také nejzadluženější české zdravotní pojišťovny stojí už sedmým rokem sedmapadesátiletá ekonomka Jiřina Musílková. Za tu dobu se o její sesazení z funkce ředitelky Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) snažilo několik posledních ministrů zdravotnictví z řad ČSSD včetně současného ministra Davida Ratha. Její odchod ostatně Rath opakovaně požadoval ještě jako prezident České lékařské komory. Správní rada VZP, v níž má stát třetinu zástupců, zatím ale důvod k odvolání ředitelky nikdy neshledala.

Letošní krize ve zpožďování plateb zdravotnickým zařízením a narůstání dluhu VZP vedla až ke stávce lékařů a k pádu ministryně Milady Emmerové (ČSSD). O stabilizaci financování zdravotnictví přitom jednala vláda již od června. Na dalších opatřeních se pak v říjnu dohodly zdravotní pojišťovny s premiérem Jiřím Paroubkem.

Na krocích k úsporám se dohodla i ředitelka VZP Musílková s novým ministrem Rathem. Přesto, že začátkem listopadu VZP ohlásila značné zkrácení termínů plateb, a očekává do konce roku další zlepšení, uvalil zakrátko na to - ve čtvrtek 10. listopadu - ministr Rath na VZP nucenou správu a premiér Paroubek vyzval Musílkovou, aby urychleně odstoupila.

Kritici VZP dlouhodobě vyčítají špatnou organizační strukturu a špatnou práci managementu. Kritizují pojišťovnu za finanční hospodaření, tíží ji totiž už několik let zpožďování plateb a mnohamiliardový schodek, letos asi desetimiliardový. Vyčítají jí, že se dost nesnaží o to, aby se zdravotníci chovali úsporně.

Zejména dřívější šéf ČLK Rath poukazoval také na utrácení peněz z povinného zdravotního pojištění na věci, které přímo nesouvisejí s léčbou, časopisem VZP počínaje, přes "posílání relativně zdravých dětí k moři" či placení antikoncepce, až po nákladnou režii pojišťovny. Rath ostatně často pojišťovny a především VZP označoval za "pijavice tyjící z veřejných peněz".

Ostře se proti Musílkové postavil vloni tehdejší ministr Jozef Kubinyi (ČSSD), který ve VZP viděl hlavního viníka finanční krize resortu. Ale ze slovní přestřelky ve sněmovně vyšla lépe šéfka VZP, která nikoli poprvé poukázala na to, že 80 procent výdajů pojišťovny ovlivňuje vyhláškami ministerstvo. Prostor pro regulace má VZP minimální. "Tím, kdo v českém zdravotnictví selhává, není VZP, ale ministerstvo zdravotnictví," řekla Musílková.

Podle Musílkové právě úhradové vyhlášky už od roku 1999, tedy za ministra Bohumila Fišera, nastavily vysoko výdajovou křivku nad příjmy VZP a vedou ke stálému prohlubování dluhu. Platby navyšovala i letošní vyhláška Emmerové. Z rozhodnutí vlády tedy VZP musí platit za péči více, než má peněz z výběru pojistného. Zvýšené vnucené náklady hradí VZP z budoucích příjmů, takže jí vznikají závazky po lhůtě splatnosti. Ještě loni Emmerová uznávala, že dluhy VZP jsou systémovou věcí, nikoli managementu.

Zatímco osm zaměstnaneckých pojišťoven hospodaří vyrovnaně, VZP, která pojišťuje přes šest milionů klientů, se propadá do dluhů. V posledních třech letech rostly dluhy VZP o dvě a půl až tři miliardy ročně. Vloni dosáhly osmi a půl miliardy, a to i přes pomoc státu v roce 2003 a 2004 v hodnotě 2,3 miliardy korun. Letos má dostat na oddlužení tři miliardy korun.

Na výtky o hospodaření Musílková odpovídala, že správní rada VZP zatím vždy výroční zprávu schválila a nikdo nekonstatoval, že by se hospodařilo s penězi pojištěnců špatně. Výroční zprávy a zdravotně pojistné plány VZP schválila také Poslanecká sněmovna.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…