Přeskočit na obsah

MPSV podpoří přeměnu 30 nejhorších ústavů sociální péče

Proces přeměny ústavů sociální péče a zařízení pro handicapované má podpořit pilotní projekt ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV). Společně s kraji vybralo ministerstvo 30 nejhorších ústavů v ČR, které se mají do několika let zcela přestavět. Jde o ústavy, které se starají například o více než 80 klientů v neodpovídajících prostorech a v izolaci od společnosti.

"Budou se rozpouštět velké zámky a ústavy na samotě ve prospěch malých bytů v přirozeném prostředí," řekla ve středu na debatě festivalu o lidských právech Jeden svět Tereza Kloučková z ministerstva. Na pilotní projekt přeměny třicítky ústavů půjde 1,6 miliardy korun z prostředků Evropského sociálního fondu. Peníze prý bude možné uvolnit v polovině roku 2009. Každý kraj dostane na přeměnu ústavů zhruba 110 milionů korun.

O tom, že některé české ústavy sociální péče mohou stále používat zastaralé metody, informovala nedávno britská stanice BBC. Britský reportér navštívil se skrytou kamerou osm ústavů sociální péče na různých místech ČR a vydával se tam za zástupce charitativní organizace. V pěti ústavech našel postižené v postelích s postranicemi a natočil je. V reportáži pak o postelích mluvil jako o "klecích". Podle zákona se nesmějí používat klecová lůžka a jiná regulační opatření jsou vázána souhlasem zákonného zástupce klienta.

Ministerstvo do ústavů vyslalo inspekci, která zatím údajně nezjistila pochybení v záležitostech, na něž upozorňovala BBC. Pochybení, která inspekce objevila, byla podle MPSV administrativního rázu.

Téma používání klecových lůžek v českých sociálních ústavech a psychiatrických léčebnách v Británii zpopularizovala začátkem léta 2004 autorka knih o Harrym Potterovi Joanne Rowlingová. Kvůli zrušení "klecí" psala tehdy českému prezidentovi i premiérovi.

Britská BBC se tématu nedostatečných podmínek v ústavech sociální péče ve střední a východní Evropě věnuje delší dobu. Debatě v rámci Jednoho světa předcházel dokument o otřesných podmínkách v jednom bulharském ústavu. Z filmu vyplynulo, že bulharské postižené děti trpí v ústavu silnou podvýživou a nedostatečnou sociální, pedagogickou a psychologickou péčí. Mnohé z nich umírají pár let poté, co je rodiče nechají v ústavu. Důvodem pro nespecializovanou ústavní péči přitom u některých z nich byla slepota, hluchota nebo lehký autismus.

Podle Jiřího Sobka ze společnosti Portus Praha, které se stará o lidi s mentálním postižením, je situace handicapovaných v Česku mnohem lepší než v Bulharsku. Na cestě k transformaci ústavní péče je však prý ČR teprve někde v půli. Za posledních dvacet let se údajně nesnížil počet lidí v ústavech, ale naopak se zvyšoval. V některých ústavech jsou ještě stále pokoje po 17 lidech a ke změnám dochází velmi pomalu.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…