Přeskočit na obsah

MPSV chce přezkoumat standardy posudkových lékařů

     Praha - Ministerstvo práce a sociálních věcí chce přezkoumat kritéria pro posuzování stupně závislosti dětí s cukrovkou. Chce sjednotit standardy posudkových lékařů, řekl dnes ministr Petr Šimerka novinářům po jednání se zástupci občanského sdružení Dítě s diabetem a rodičů dětí s cukrovkou. Sdružení nesouhlasí s odebráním sociálního příspěvku dítěti s cukrovkou, které potřebuje stálou péči.

    Ombudsman Otakar Motejl označil minulý týden za selhání zdravého rozumu a státní správy rozhodnutí posudkového lékaře ze severní Moravy, že si čtyřleté děvčátko s cukrovkou může samo aplikovat diabetickou pumpou inzulin. Rodiče kvůli tomu přišli o příspěvek. ČTK řekl, že rodiče nepochybně nárok na příspěvek na péči o nemocné dítě mají.

    Šimerka svolá kulatý stůl za účasti pediatrů, odborníků z ministerstva, České správy sociálního zabezpečení a zástupců posudkových lékařů. Odborníci posoudí kritéria pro posuzování stupně závislosti dětí s cukrovkou na péči rodičů. Ministr nevyloučil, že by se kritéria mohla zmírnit. Posudkový lékaři by měli děti osobně vyšetřovat, nejen sledovat písemnou dokumentaci, zdůraznil. Vydat se má brožura pro rodiče i úředníky, která zpřehlední systém dávek.

    Diabetickou pumpou si lidé s cukrovkou vpravují do těla inzulin. Pokud diabetik nedostane inzulin, může i zemřít. Rozhodnutí kolegy odmítl také předseda České diabetologické společnosti profesor Milan Kvapil. ČTK již dříve řekl, že tak malé dítě potřebuje při léčbě trvalý dohled.

    Děti s cukrovkou, ač vypadají na první pohled zdravě, jsou vážně nemocné a život jim umožňuje jen dodaný inzulin. "Hlavně malé děti s diabetem jsou stále jednou nohou na pokraji smrti," řekl profesor. Také obsluha inzulinové pumpy je podle Kvapila poměrně složitá. I u dospělých lékaři zvažují, zda jim ji dají.

    Příspěvek na péči se poskytuje podle rozsahu potřebné pomoci, ne plošně na diagnózu. To platí i pro děti s cukrovkou. Při hodnocení závislosti zdravotně postižených dětí se podle zákona o sociálních službách porovnává rozsah a náročnost pomoci k fyzicky zdravému dítěti stejného věku. Lékařská posudková služba individuálně stanovuje a kontroluje stupeň závislosti na péči jiného člověka, vysvětlila tisková mluvčí MPSV Štěpánka Filipová.

    Podle stupně závislosti na péči druhého mají nezletilí například s cukrovkou nárok na 3000, 5000, 9000 či 12.000 korun. Na nejvyšší částku ovšem mají nárok jen lidé zcela nesoběstační.

    Po loňské srpnové novele zákona o sociálních službách podle MPSV má nárok na příspěvek více chronicky nemocných dětí například s cukrovkou, celiakií či rakovinou. Při lehké závislosti vznikl nárok na nejnižší příspěvek asi 1600 dětem. Až tisíc dětí mohlo začít nově dostávat příspěvek na péči v druhém stupni místo stávajícího stupně prvního.

    Zatímco v prosinci 2008 příspěvek na péči pro první stupeň závislosti dostávalo 4352 dětí do 18 let, o rok později jich bylo už 5944. Dávku pro druhý stupeň dostávalo koncem roku 2008 celkem 2758 lidí do 18 let, o rok později šlo o 3709 příjemců, uvedlo ministerstvo.

    Do roku 2006 někdejší příspěvek při péči o blízkou nebo jinou osobu pobíralo asi 15.000 lidí do 18 let. V letech 2008 až 2009 byla závislost, která je předpokladem pro přiznání současného příspěvku na péči, uznána u asi 19.000 až 20.000 lidí do 18 let, dodala Filipová.

ČTK, Táňa Švrčková

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…