Přeskočit na obsah

Mostecko už vyčerpalo celoroční "smogovou kvótu" pro prach

Mostecko už přesáhlo počet dní, po které smí být v roce legálně překročen limit pro množství polétavého prachu v ovzduší. Evropské směrnice dovolují tento limit překročit jen 35 dní v roce, na měřicích stanicích v Mostě a nedalekém Lomu však této hranice dosáhli už 13. března.

To znamená, že tam od začátku roku naměřili v průměru každý druhý den nadlimitní znečištění. ČTK o tom informoval lékař Miroslav Šuta z Centra pro životní prostředí a zdraví.

Mostecko se tak i letos zařadilo k místům s nejvíce znečištěným ovzduším v Česku. Více překročení zaznamenalo jen několik míst Moravskoslezského kraje (Ostrava, Havířov, Věřňovice) a Kladno. Ročního limitu v pátek dosáhlo i Brno.

Prach v ovzduší vážně ohrožuje zdraví i životy lidí. Podle zprávy Státního zdravotního ústavu mělo znečištění ovzduší prachem v České republice za rok 2012 na svědomí zhruba 5500 předčasně zemřelých lidí a 1800 vážně nemocných, kteří museli být hospitalizováni pro akutní srdeční nebo dýchací obtíže.

"Obyvatelé Mostecka dýchají vzduch, jehož znečištění překračuje doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO) i platné limity. Podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu měřicí stanice Most i Lom tuto kvótu vyčerpaly dříve než v loňském roce," řekl Šuta. V Mostě byla loni "smogová kvóta" vyčerpána 23. července a v Lomu dokonce až 21. prosince.

"V rámci vědeckého Programu Teplice se ukázalo, že očekávaná délka života při narození je tu oproti regionům s menším znečištěním o dva až tři roky kratší," uvedl lékař z Centra pro životní prostředí a zdraví. Podle výzkumu znečištěné ovzduší významně ovlivňuje genetický materiál i reprodukční funkce člověka.

"Znečištění v regionu negativně ovlivňuje už vývoj zárodku v děloze, pravděpodobně ovlivňuje i kvalitu spermií, a tím i zdraví příštích generací. Výzkum také potvrdil zvýšený výskyt dětských nemocí, především chorob dýchacích cest a onemocnění alergických," dodal Šuta.

Podle statistik ČHMÚ byl v Mostě vysoký počet dnů s překročeným limitem pro prach také v předchozích letech. V roce 2009 šlo o 46 dní s překročeným limitem, v roce 2010 o 60 dní a v roce 2011 dokonce o 89 dní. "Celoroční průměrná koncentrace prachu v posledních letech zákonný limit sice nepřekračovala, ale ten není stanoven odborně, nýbrž politickým rozhodnutím. Hodnota doporučená WHO pro ochranu lidského zdraví byla překračována o polovinu i více," dodal Šuta.

Za polétavý prach se obvykle označují částice s průměrem menším než deset mikrometrů. Krátkodobé vdechování prachu zvyšuje počet zánětlivých onemocnění plic, působí negativně na srdečně-cévní systém, vede ke zvýšení počtu hospitalizací a k vyšší úmrtnosti. Dlouhodobé působení prachu zhoršuje plicní funkce u dětí i dospělých, zvyšuje počet chronických obstrukčních onemocnění plic.

ČTK

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…