Mohu pracovat jako sestra pro klinickou studii?
Dotaz: Mohu jako registrovaná porodní asistentka vykonávat i práci ve výzkumu (sestra pro klinické studie - podávání léků, aplikace injekcí apod.)? Vzdělání jsem ukončila v r. 2008 s titulem Bc.
Pokud jde o podávání léčivých přípravků nebo aplikaci injekcí, ve standardním režimu zákona č. 96/2004 Sb., o nelékařských zdravotnických povoláních, a vyhlášky č. 55/2011 Sb., o činnostech zdravotnických pracovníků a jiných odborných pracovníků, jsou k vykonávání těchto činností porodní asistentky oprávněny pouze na základě indikace lékaře, a to navíc pouze v oblasti péče o matku a dítě, tedy u těhotné a rodící ženy, ženy do šestého týdne po porodu a pacientky s gynekologickým onemocněním.
Dotaz však patrně směřuje spíše k podávání dosud neregistrovaných léčivých přípravků v rámci jejich výzkumu. Relevantní procedura, tzv. klinické hodnocení humánních léčivých přípravků, se řídí úpravou obsaženou v § 51 a násl. zákona č. 378/2007 Sb., o léčivech. Klíčové je přitom zejména ustanovení § 52 odst. 4, které stanoví, že „lékařská péče poskytovaná subjektům hodnocení a lékařská rozhodnutí přijímaná ve vztahu k subjektům hodnocení musí být zajištěny příslušně kvalifikovaným lékařem.“
Lze tedy konstatovat, že v rámci výzkumu dosud neregistrovaných léčivých přípravků by činnosti jako podávání léčivých přípravků nebo aplikace injekcí měl zásadně vykonávat pouze lékař. K tomu je možné doplnit, že pokud jde o některé činnosti a úkony charakteru např. monitoringu, jsou k jejich vykonávání i v rámci klinického hodnocení léčivých přípravků oprávněni i zdravotničtí pracovníci, kteří nejsou lékaři, tedy včetně porodních asistentek. Činnosti čistě administrativní povahy pak může vykonávat kdokoliv.
Zdroj: PwC Legal