Mladí lékaři stále čekají na novou vyhlášku
Redakce Medical Tribune se obrací na ministerstvo zdravotnictví s dotazem na osud vyhlášky opakovaně. Pokaždé dostává stejnou odpověď – v nejbližších dnech již bude dokončeno meziresortní připomínkové řízení a poté bude odeslán do Legislativní rady vlády, kde bude procházet jednotlivými komisemi.
V praxi se tak stále nic nemění. Lékaři v předatestační přípravě nadále musejí absolvovat nelogický systém stáží v oborech, které s jejich specializací nemají mnoho společného.
Podle sdružení Mladí lékaři o.s. by měla přijít změna především v souvislosti s náplněmi oborů a složení akreditačních komisí. Na dotaz, zda toto vyhláška bude upravovat, MZ odpovídá:
„Vyhláška neřeší základní náplně oborů. Ty jsou dány vzdělávacím programem, které MZ schvaluje na doporučení Akreditačních komisí. V současnou chvíli MZ připravuje koncepci specializačního vzdělávání lékařů, která bude řešit i obsazení akreditačních komisí.“
Lékaři chtějí kvalitní stáže
Mladí lékaři v tuto chvíli mají signály o tom, že by ministerstvo zdravotnictví mohlo změnit nominační klíč akreditačních komisí pro jednotlivé obory. Také by mělo tlačit na minimalizaci délky pobytu lékaře ve specializační přípravě mimo své domovské pracoviště.
„Doufejme, že tato změna proběhne tak, jak jsme navrhovali - kvalitní stáže ve fakultních nemocnicích s danou náplní, personálně zajištěné kvalitními školiteli. Přičemž parametrem musí být kvalita stáže nikoli kvantita stráveného času na klinice. Takový krok by navíc i výrazně omezil finanční náklady na specializační přípravu lékařů obecně a celý systém specializační přípravy i jejího financování výrazně zefektivnil. Stoupla by kvalita, zvýšila by se spokojenost lékařů, ušetřily by se prostředky státu i zaměstnavatelů, odpadla by nutnost vázat lékaře rezidenturami či kvalifikačními dohodami,“ poznamenává MUDr. Martin Švestka ze Sdružení Mladí lékaři o.s.
Dokončit atestační přípravu za stejných podmínek
Současné znění návrhu novely vyhlášky o postgraduálním vzdělávání řeší podle Mladých lékařů problém jen částečně. Lékařům, kteří mají splněný společný základ (interní, chirurgický apod.), bude tento uznán jako společný kmen.
Co však novela neřeší, je situace lékařů, kteří se začali vzdělávat v systému společného základů, ale test ze společného základu neabsolvovali.
Tito lékaři jsou povinni si doplnit stáže odpovídající společnému kmeni - bohužel však absolvovali stáže odpovídající společnému kmeni a tyto stáže si hradili ze svého. Navíc jsou povinni si doplnit stáže odpovídající společnému kmeni.
„Tito kolegové takto ztratili dosti času a peněz. Domníváme se, že lidé, kteří vstoupili do atestační přípravy v jednom systému by měli dokončit svoji atestační přípravu za podmínek, za kterých do ní vstupovali. V opačném případě by měl být jejich zbytečně vynaložený čas a finance kompenzovány ze zdrojů MZ, potažmo státu,“ uvádí MUDr. Švestka.
CO BY MĚLA UPRAVOVAT NOVELA VYHLÁŠKY č. 185/2009 Sb:
(zdroj MZ)
a) obory specializačního vzdělávání lékařů, zubních lékařů a farmaceutů (dále jen „základní obory“),
b) označení odbornosti lékaře, zubního lékaře a farmaceuta se specializovanou způsobilostí,
c) minimální délku specializačního vzdělávání podle vzdělávacích programů,
d) obory certifikovaných kurzů lékařů, zubních lékařů a farmaceutů (dále jen „nástavbové obory“) a minimální délku vzdělávání v nich.
Základní změny v základních oborech:
- rozšíření z 10 na 16 základních kmenů (navíc kmen - urologie, ORL, dermatovenerologie, neurologie, oftalmologie, a ortopedie)
- zařazení nástavbového oboru soudní lékařství mezi základní obory
- nemocniční lékárenství zůstává i nadále základním oborem
Změny v nadstavbových oborech:
- zařazení nových nadstavbových oborů lékařů - klinická výživa a intenzivní metabolická péče, koloproktologie, onkochirurgie.
- rozdělení nástavbového oboru paliativní medicína a léčba bolesti na dva nástavbové obory algeziologie a paliativní medicína
- nový nástavbový obor farmaceutů farmakoekonomika.
(ivb) www.tribune.cz
Zdroj: www.tribune.cz