Přeskočit na obsah

Mládež proti kouření

Evropské mládežnické organizace vyhlásily boj proti kouření, téměř 200 delegátů z 25 zemí společně sepsalo manifest Za život bez tabáku. Od sdružení Pionýr, které se na jeho tvorbě podílelo, ho převzal hlavní hygienik Michael Vít. Iniciativa je součástí letošního ročníku protikuřácké kampaně Evropské unie Help - Za život bez tabáku.

Mladí lidé v něm mimo jiné vyzvali vlády k dostatečnému informování o důsledcích tohoto zlozvyku. "Každý člověk by měl být o škodlivosti tabáku dostatečně informován ještě před tím, než se rozhodne pro jeho užívání," řekl novinářům Jiří Let ze sdružení dětí a mládeže Pionýr.

Věk, v němž lidé s kouřením začínají, se podle odborníků postupně snižuje. Dvě třetiny českých kuřáků podle výzkumu Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) zahájily svou kuřáckou kariéru před devatenáctým rokem. Zatímco ale generace, které je dnes mezi 55 a 64 lety, brala cigaretu poprvé do úst kolem dvacátého roku, konzumenti tabáku ve věku od 18 do 24 let začínaly v průměru o čtyři roky dříve.

"Výrobci cigaret dobře vědí, že získat kuřáky do závislosti je třeba dřív, než dostanou rozum," komentovala trend odbornice na léčbu závislosti na tabáku Eva Králíková. Dodala, že například pražské děti sbírají své první kuřácké zkušenosti dokonce již před desátým rokem. "Čím dříve začnete kouřit, tím jsou následky horší," varovala. Mladší mozek se také podle ní stává rychleji na nikotinu závislým.

Zahraniční i čeští odborníci nabízejí sadu opatření, které mohou současnou epidemii kuřáctví snížit. Cigarety by se podle nich například neměly prodávat na stejných místech jako potraviny. Doporučují rovněž zvýšit i spotřební daň. "Ve vztahu k průměrnému platu je reálná cena cigaret v současnosti poloviční, než byla v roce 1991," poukázala Králíková. Samozřejmostí by se pak podle ní měly stát nekuřácké veřejné prostory.

Přestože odborníci považují závislost na tabáku za nemoc, stát k ní zatím přistupuje odlišně než k jiným chorobám. "Chlubíme se tím, že máme v každé skupině léků jeden hrazený, co se týče léčby závislosti na tabáku, není hrazený žádný," uvedla Králíková. Léky si platí pacient.

Do konce roku chce ministerstvo zdravotnictví předložit novelu protikuřáckého zákona. Ochrana mládeže bude podle Víta jednou z jejích priorit. V současnosti také zpracovává evidenci škodlivých látek v cigaretách, kterou zveřejní na svých stránkách. Vykázat v místech společného stravování tabákový kouř do stavebně oddělených prostor pak chce novela, kterou připravil poslanec Boris Šťastný (ODS). Podle Víta však obsahuje řadu legislativních nedostatků.

V ČR tabáku holduje více než čtvrtina populace nad 18 let, u mladých lidí mezi 15 až 18 lety dokonce až polovina. Vlivem kouření umírá ročně 18.000 Čechů a Češek.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…