Mladé české lékaře to táhne ven
Představí se na ní 49 klinik, mezi nimi i ti největší zaměstnavatelé. Například skupina Asklepios provozuje 70 nemocnic,má 30 000 zaměstnanců a obratpřes dvě miliardy eur. Na základě minulého veletrhu v Praze uzavřeli personalisté Asklepionu kontrakt se třemi sestrami a podle našich informací jsou další tři smlouvy před podepsáním.
Po tomto slibném začátku přijíždějí znovu,“ říká ředitel pořádající agentury Randolf T. Kunert (viz foto vlevo). Veletrhu se zúčastní i koncern Helios s více než 60 klinikami nebo společnost Rhön Klinikum, která jen v Sasku sdružuje šest nemocnic.
„Navíc 80 % vystavovatelů přichází se svým vedením, ať už přímo s řediteli nebo s vedoucími personálního oddělení – budou tu tedy relevantní osoby. Mnoho klinik bude zastoupeno i svými českými pracovníky, kteří budou připraveni odpovídat na otázky také o vlastní konkrétní zkušenosti. Víme o jedné, která už přijede s lékařem, jehož kontaktovala právě na říjnovémveletrhu,“ dodává R. Kunert. Do této konkurence vstoupí dva čeští zaměstnavatelé – Nemocnice následné péče Horažďovice a Nemocnice následné péče sv. Anny z Plané u Mariánských Lázní.
Přestože budou dominovat německé nemocnice, určité rozšíření záběru přinesou velké personální agentury. Společnost Helmsauer poskytuje poradenské služby jak pro lékaře, tak pro nemocnice, společnost Permedex zprostředkovává zaměstnání kvalifikovaným zdravotníkům po celé Evropě. Na příštím veletrhu by už měly být nemocnice z jiných zemí než z Německa zastoupeny přímo.
Předseda Lékařského odborového klubu MUDr. Martin Engel říká, že má z podobných akcí ambivalentní pocit: „Když se zde tento veletrh konal poprvé, vedli jsme ostrý spor s vládními strukturami o zlepšení podmínek lékařů. V té době se nám říkalo: kam byste všichni šli? Tato akce byla jasným dokladem toho, že je o nás zájem. Na druhou stranu mi bylo smutno z toho, že by mladí, perspektivní a dobře vzdělaní lékaři měli odejít, a kladl jsem si otázku, kdo se jednou bude starat o mě.“
Podle MUDr. Martina Švestky z občanského sdružení Mladí lékaři je dobře, když lékaři získají zkušenost v zahraničí, ale musejí se jim v Česku zajistit takové podmínky, aby se s touto zkušeností chtěli vracet.
„Když si tam najdou partnera a založí rodinu, je už šance na návrat nízká. Nejde jen o výši platů a množství přesčasů. Náš systém specializačního vzdělávání je složitý, chaotický a málo podporovaný. Navíc je cesta k získání specializace oproti mnoha jiným státům delší. To vše táhne absolventy ven. Nemáme přitom signály, že by naši lékaři měli v zahraničí problém se zařazováním do specializačního vzdělávání, je to tam pro ně kratší a jednodušší, podpora ze strany státu a zaměstnavatelů je větší než v našich končinách.“
Končí také podle něj časy, kdy lékaři nebyli ochotni se stěhovat za prací. „Už to není tak konzervativní skupina. Pořádáme semináře na lékařských fakultách pro mediky posledních ročníků. Při tom si děláme i určitý výzkum o jejich plánech. Každý třetí medik nejenže je připraven odjet, ale aktivně se na to připravuje. V Goethe Institutu vidí, jak se znásobil zájem o výuku němčiny mezi lékaři, respektive mezi budoucími lékaři.“
Lucie Ondřichová, www.tribune.cz
Zdroj: Medical Tribune