Místo dovolené mám fiktivní služby
Pracuji jako zdravotní sestra ve třísměnném provozu. Máme nerovnoměrně rozvrženou pracovní dobu, tj.konto pracovní doby. Po celý rok máme naplánované služby i dovolené. Nyní zaměstnavatel nařídil vybrat si zbytkovou dovolenou do konce roku. Jelikož není možné při takovém počtu sester si vybrat dovolenou, vrchní sestra vytváří fiktivní služby, tj.že do dnů naplánovaného volna napíše fiktivní službu,kterou nemám sloužit a na tuto službu dá dovolenou. Je to možné z právního hlediska?
Také se stalo, že odevzdala, připomínám námi nepodepsané platové výkazy a zpětně do nich udělala totéž. Vytvořila - vložila fiktivní služby do dnů volna a na tyto dny napsala dovolenou aniž by kohokoliv upozornila. Problém se týká také těch služeb,které jsou naplánované také na celý rok,ale jedná se o služby, které má určená trojice sloužit v případě,že jedna z další trojice onemocní nebo vybírá řádnou dovolenou,tj pokud jedna sestra či dvě sestry vypadnou ze služeb, zastoupí jí ta sestra,která má tuto službu napsanou. Dotaz zní,jestli je možné i na tyto tzv.vložené služby napsat řádnou dovolenou i když je nemáme sloužit, jelikož původní trojice sester je v práci přítomna?
Odpovídá Mgr. Miloš Máca, právník se zaměřením na medicínské právo.
Vámi popsaná činnost je v souladu se zákoníkem práce jen částečně, a to v tom smyslu, že podle § 217 odst. 1 zákoníku práce čerpání dovolené určuje zaměstnavatel. Při určení rozvrhu čerpání dovolené je nutno přihlížet k provozním důvodům zaměstnavatele a k oprávněným zájmům zaměstnance. Poskytuje-li se zaměstnanci dovolená v několika částech, musí alespoň jedna část činit nejméně 2 týdny vcelku, pokud se zaměstnanec se zaměstnavatelem nedohodne na jiné délce čerpané dovolené. Určenou dobu čerpání dovolené je zaměstnavatel povinen písemně oznámit zaměstnanci alespoň 14 dnů předem, pokud se nedohodne se zaměstnancem na kratší době.
Tudíž pokud Vám již v tomto roce zaměstnavatel určil či umožnil dovolenou alespoň na jedno období 2 týdnů vcelku, dovedu si představit systém, že Vám zbytek dovolené do konce roku dourčuje po dnech, každý jeden konkrétní den Vám však oznámí alespoň 14 dnů předem, a zároveň není podle zákoníku práce přímo vyloučeno, že na dobu té dovolené Vás určí jako náhradnici na službu. V ustanovení § 217 odst. 3 totiž zákoník práce předpokládá možnost odvolání z dovolené, citované ustanovení uvádí, že zaměstnavatel je povinen nahradit zaměstnanci náklady, které mu bez jeho zavinění vznikly proto, že zaměstnavatel změnil jemu určenou dobu čerpání dovolené nebo že ho odvolal z dovolené.
Již daleko za hranicí úpravy v zákoníku práce je však zpětné vyplnění „prázdných dnů“ (tedy vlastně služeb, kde jste byla jako náhradnice, ale nebylo Vás nakonec potřeba) za předchozí měsíc Vaší dovolenou, aniž by Vám ji zaměstnavatel alespoň 14 dnů předem určil a aniž byste s případným zpětným doplněním souhlasila. Píšete-li tedy, že Vám zaměstnavatel zpětně vyplnil neodsloužené služby, ve kterých jste byla jako náhradnice, dnem dovolené, aniž by Vás o tom kdokoliv a kdykoliv informoval, takový postup podle zákoníku práce možný rozhodně není. Rovněž dodatečná úprava výkazů, či dvojí vedení rozpisu (jednoho interního a jednoho „navenek“, aby byl zakryt nedostatek personálu) je zcela v rozporu s příslušnými ustanoveními zákoníku práce a v případě podnětu Oblastnímu inspektorátu práce by jistě měl zaměstnavatel co vysvětlovat.
www.tribune.cz
Zdroj: www.tribune.cz