Minuty pro život míří do všech krajů učit první pomoc
Česká společnost podpory zdraví chce, aby se mnohem více dospělých a dětí naučilo oživovat lidi, kterým se zastavilo srdce. Vytvořila proto projekt Minuty pro život, se kterým by ráda objela všechna krajská města a oslovila především školy. Špatné znalosti o první pomoci mají totiž i učitelé, pro něž je poskytování první pomoci důležité při úrazech ve školách, při sportovních akcích nebo výletech. Novinářům to dnes řekl programový ředitel společnosti Zdeněk Kučera.
První veřejná akce, zaměřená na resuscitaci, se konala v Brně, druhá se teď chystá na 19. června v Liberci. Dopoledne si vyzkoušejí na náměstí E. Beneše oživování žáci základních škol a odpoledne veřejnost. "Základy resuscitace by měl znát každý člověk. Někdy se ale bohužel stává, že lidé na místě tragických událostí nedokážou obětem pomoci, ani když jim naše dispečerka z tísňové linky 155 radí po telefonu," upozornila krajská mluvčí záchranné služby Kristýna Fejfarová.
"Třetina z pedagogů by nezahájila resuscitaci ohroženého žáka nebo jiného člověka a pouze by zavolali záchrannou službu. Více než čtvrtina učitelů by sice s resuscitací při zástavě srdce začala, ale nevěděli by, jestli ji dělají správně. Vyplynulo to z průzkumu, který pro nás provedla mezi 300 učiteli z celé republiky agentura Dema," dodal Kučera. Podle něj vědělo jen 16 z 300 učitelů, jaký je při oživování poměr mezi počtem stlačení hrudníku a počtem vdechů do úst - tedy 30 ku dvěma.
"Předpokládáme, že ukázky práce záchranářů uvidí v Liberci zhruba 16 školních tříd a asi 200 obyvatel města. Naším hlavním cílem není naučit první pomoc co nejvíce lidí, ale upozornit na problémové téma resuscitace," prohlásil Kučera.
Společnost už předtím nabízela v Brně "výuku" oživování nejen žákům, ale také učitelkám. "Nechtěly si to vyzkoušet kvůli obavám, aby se před dětmi neztrapnily," uvedl Kučera.
V Liberci se akce jmenuje Oživování pod Ještědem a podílí se na ní zdravotnická záchranná služba. Celodenní program před radnicí vyjde na 150.000 korun - organizátor i záchranná služba se o náklady podělí rovným dílem. Využijí peníze od sponzorů.
Oživování pod Ještědem začne v 08:00 a skončí v 18:00. Zapojí se do něj také hokejisté Bílých tygrů a basketbaloví Kondoři. Pro děti připraví soutěže. "Pomoc při zástavě srdce považujeme za velmi důležitou. Při sportu se objevuje u dospělých i u dětí," vysvětlil mluvčí obou klubů Jan Rachota. Obyvatele města budou zvát do stanů s modely pro nácvik resuscitace hostesky z liberecké střední zdravotní školy. Roli učitelů první pomoci sehraje 16 profesionálních záchranářů.
V Libereckém kraji pořádá záchranná služba také kurzy první pomoci dětem, jimž se zastavilo srdce. Projekt "Maminky, pomozte" nabízí rodičům šanci, aby se naučili oživovat děti do jednoho roku při zástavách dechu a srdce. Při dalším projektu "Když potřebují pomoc" se loni 58 rodičů a učitelů dozvědělo a vyzkoušelo si na figurínách, jak oživovat děti ve věku od jednoho roku do 15 let. Oba projekty záchranná služba zachová i letos.
Zdroj: ČTK