Přeskočit na obsah

Ministryně může pomoci sestrám, které nedostaly přidáno

Dodnes není zcela jasno v tom, koho se vládní nařízení o navýšení platů od letošního července vlastně týká?

Vládní nařízení o navýšení platů zdravotních pracovníků  se týká všech typů zdravotnických zařízeních. Na tiskové konferenci 16. srpna zástupci pojišťoven přislíbili, že zajistí kontrolu plnění tohoto vládního nařízení a navýší svoje platby zdravotnickým zařízením.

Průzkumy mezi sestrami však ukazují, že řada sester přidáno nedostala, ačkoliv na to měly nárok. Existuje v tomto ohledu nějaká kontrola ze strany ministerstva zdravotnictví, zda vládní nařízení je skutečně plněno?

Ministerstvo zdravotnictví nemůže přímo kontrolovat, jak s penězi naložila jednotlivá zdravotnická zařízení, zda byly skutečně použity na navýšení platů zdravotnických pracovníků. Toto může provést jen pojišťovna, protože může zkontrolovat tok peněz v rámci smluvního vztahu se zdravotnickým zařízením.

Vládní nařízení MZ určilo navýšení příjmů od letošního června 3,5 procenta všem zdravotnickým pracovníkům a od července  3,5% všeobecným sestrám, dále nařídilo posun všeobecných sester v tarifních třídách dle jejich pracovního zařazení.(7,5 procenta)

Což ve skutečnosti nemusí být u všech všeobecných sester, protože mnoho jich v té době bylo již řádně zařazeno tak, jak to odpovídá jejich pracovní náplni. Celkem tedy teoreticky dochází k navýšení platu o oněch proklamovaných 15 procent.

Jak je tomu u sester, které pracují v soukromých zdravotnických zařízeních?

Se zdravotnickými zařízeními soukromého sektoru je to samozřejmě problematičtější, zejména tam kde jsou využívány smluvní platy nikoliv tabulkové. Bohužel tady všeobecné sestry při podpisu smlouvy s takovýmto zaměstnavatelem podepsaly smlouvu, a tím se zavázaly k akceptaci podmínek stanovených ve smlouvě. Mohou se však obracet buď na odborové organizace, pokud působí v daném zdravotnickém zařízení, nebo přímo písemně na ministerstvo zdravotnictví. Paní ministryně se o takovéto případy velmi zajímá a má zcela určitě v úmyslu jednat jak se zdravontickými zařízeními tak s pojišťovnami.

Jaké podmínky se tyto sestry ve smlouvách v soukromých nemocnicích zavázaly plnit?

Podmínky stanovuje zaměstnavatel - tedy mluvíme o platových, a to formou doložky ke pracovní smlouvě, kterou po vzájemné dohodě zaměstnanec podepíše. Pokud mu nastavené podmínky nevyhovují, může je odmítnout nebo do takovéto práce nenastoupit. Je to svobodné rozhodnutí každého. To je přece standardní postup v každém pracovním poměru.

Na jakém právním základě může takovým sestrám ze soukromých nemocnic pomoci  ministryně zdravotnictví nebo odborové organizace, pokud sestry podepsaly smlouvu?

Paní ministryně na jednáních ministerstva zdravotnictví o zvýšení platů (viz zmíněná tisková konference v srpnu) upozornila na to, že v případě neplnění vládního nařízení, bude jednat s pojišťovnami a managementem dotyčného zdravotnického zařízení nebo se zřizovatelem o nápravě. Samozřejmě, že MZ nemůže kontrolovat zdravotnická zařízení, které přímo neřídí, ale může toto provést prostřednictvím již zmíněného procesu kontroly pojišťovnou.

A tuto kontrolu  plnění vládního nařízení mohou pojišťovny činit i u nemocnic, které nejsou státem řízené?

Povinností a také právem pojišťovny je kontrolovat tok peněz podložených smluvním vztahem. Tento vztah je navázán se všemi zdravotnickými zařízeními, které poskytují péči hrazenou z veřejného zdravotního pojištění. Tudíž pojišťovna " by měla" kontrolovat uvolněné zdravotnické prostředky u všech svých smluvních partnerů bez rozdílu zřizovatele nebo majitele.

(ivb), www.tribune.cz

 

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…