Ministryně Jurásková představí vládě plán příprav na pandemii
Praha - Česko nakoupí pandemické vakcíny proti takzvané prasečí chřipce pro 25 procent obyvatel a navýší zásoby antivirotik o dalšího půl milionu na 2,5 milionu dávek. Nemocnice doplňují vybavení dýchacími přístroji pro pacienty s komplikacemi a ochrannými pomůckami pro zdravotníky. O přípravách na pandemii bude vládu v pondělí informovat ministryně zdravotnictví Dana Jurásková. V Česku bylo dosud odhaleno 27 případů tzv. prasečí chřipky.
"Vláda dostane souhrnnou informaci o připravenosti ministerstev a dalších institucí," řekl ČTK hlavní hygienik ČR a náměstek ministryně Michael Vít.
Nyní má stát zajištěny léky pro 20 procent populace, jde o lék Tamiflu. Pro dalších pět procent lidí chce nakoupit antivirotikum Relenza. Nákup přijde do konce roku na 138 milionů korun, příští rok bude stát 236 milionů korun. Vláda tento nákup schválila již koncem června. Ministerstvo je těsně před podpisem předběžné objednávky vakcín. Uzavření smlouvy neznamená automaticky nákup vakcín proti současné chřipce, ale zablokuje se kapacita na jakýkoliv pandemický kmen.
Vít uvedl, že ministerstvo již shromažďuje pravidelná hlášení krajských hygienických stanic o počtech pacientů v daném regionu. V době pandemie by z týdenních hlášení přešlo na denní hlášení. Ministerstvo by také organizovalo očkování obyvatel a rozdělování antivirotik.
Prověřovalo by rovněž aktuální připravenost nemocnic - pandemický plán předpokládá, že do 90 dnů od nástupu pandemie by muselo být hospitalizováno 30.000 až 45.000 pacientů s komplikovanou chřipkou. Fakultní a krajské nemocnice na to již připravují kapacity. Prověřují své vybavení ventilačními přístroji na infekčních odděleních a klinikách a vybavení ochrannými pomůckami pro zdravotníky, kteří budou o nemocné pečovat.
Své úkoly mají i ostatní ministerstva, například vnitro zodpovídá za činnost integrovaného záchranného systému v součinnosti s kraji.
Česko musí podle Víta posílit přípravy na pandemii, protože onemocnění chřipkou v Evropě přibývá. "Nepodařilo se ochránit Evropu před přesunem nákazy z USA. V posledních dvou měsících je relativně vyšší nárůst počtu případů, nejvíce je zasažena v Evropě Velká Británie, kde je také nejvíce úmrtí," uvedl. V Česku je podle Víta výskyt onemocnění nadále relativně velmi nízký. Nakažených bude zřejmě více, dá se předpokládat, že nejsou hlášeny všechny případy. Infikovaní lidé bez chřipkových příznaků lékaře nevyhledávají, stejně je tomu i jinde v Evropě.
Zatím poslední tři případy tzv. prasečí chřipky v Česku se objevily v sobotu, kdy byl virus onemocnění potvrzen u matky a babičky tříletého chlapce, který je kvůli stejnému onemocnění v pražské nemocnici na Bulovce. Třetí se týká mladé ženy zaměstnané v obchodě v centru Prahy, který často navštěvují cizinci. Její onemocnění je už druhý případ, kdy se prasečí chřipkou nakazil někdo přímo v tuzemsku. Poprvé byla nemoc diagnostikována tento týden u mladé Češky, která byla dříve v kontaktu s cizinci, kteří do ČR přicestovali z USA a Británie, tedy zemí, kde se prasečí chřipka vyskytuje. V ostatních případech onemocněli lidé, kteří se vrátili ze zahraničí.
Epidemiologové se obávají podzimu, kdy může udeřit druhá vlna chřipky. Kromě běžné sezonní chřipky se mohou potkat dva viry: takzvaný mexický A(H1N1) s virem ptačím A(H5N1). Zatímco první se šíří rychle, ale není tak nebezpečný, ptačí virus se šíří špatně, ale způsobuje víc úmrtí.
Ve světě se zatím novou chřipkou A(H1N1) nakazilo již více než 100.000 lidí a potvrzeno bylo 441 úmrtí. Nejzatíženějšími evropskými zeměmi jsou Británie, Španělsko, Francie a Německo, kde počet nakažených stále roste. Nyní je v Evropě přes 11.000 případů, z toho nejvíce v Británii.
ČTK
Zdroj: ČTK