Ministryně Emmerová bilancovala svou práci před poslanci ČSSD
Ministryně zdravotnictví Milada Emmerová na dnešní schůzi poslaneckého klubu ČSSD bilancovala práci svého úřadu. Novinářům během zasedání řekla, že podala písemný přehled toho, co se na ministerstvu podařilo za jejího působení udělat. Kromě toho také informovala o protestu lékařů a jeho příčinách.
Někteří poslanci rozuměli vystoupení ministryně jako žádosti své poslanecké frakci o podporu. Proti zprávě nikdo nic nenamítal, uvedla Emmerová. V minulých dnech se totiž objevily informace o tom, že by ji měl nahradit nynější prezident České lékařské komory David Rath nebo že by se měl stát jejím náměstkem s rozsáhlými pravomocemi. Ministryně na to reagovala tím, že nehodlá být pouhou figurkou a že by v takovém případě zvažovala odstoupení.
Do krize ve zdravotnictví se vložil i prezident Václav Klaus, který bude od ministryně požadovat vysvětlení. Emmerová dnes ale novinářům řekla, že pozvání na Pražský hrad nemá a ví o něm jen z druhé ruky. Je ale připravena hlavu státu informovat.
Ministryně dnes, stejně jako minulý týden premiér Jiří Paroubek (ČSSD), zopakovala, že je proti přímým platbám pacientů lékařům. Jako nezákonné odsoudila i vymáhání plateb za nadstandardní péči některými lékaři, jak se dnes objevilo v médiích. Sama prý ale proti tomu nemůže nic dělat. Poškození musí sami podat trestní oznámení. Takoví lékaři podle ní předvádějí, jak by vypadal trh ve zdravotnictví. Ministryně však trvá na tom, že zdravotnictví má zůstat veřejnou službou.
Na zákaz transformace nemocnic do obchodních společností už Emmerová rezignovala, protože prý už na ně byly převedeny s jednou výjimkou ve všech krajích. Při tvorbě sítě zdravotnických zařízení proto už podle ní toto hledisko odpadá. Přihlížet se bude k tomu, že zařízení vyhovuje akreditačním kritériím.
Přestože ministryně boj proti převádění nemocnic na obchodní společnosti vzdala, stejně s tímto stavem nesouhlasí. Tvrdí, že se tím Česká republika stala "zcela ojedinělou zemí v Evropě i ve světě".
Zdroj: ČTK