Přeskočit na obsah

Ministři zdravotnictví ČR a SRN jednali o spolupráci v pohraničí

V českém příhraničí by mohly jezdit německé záchranky a naopak do Německa by v případě potřeby vyjely záchranky české. Urychlilo by to přepravu pacientů. O projektu jednal ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) s resortní kolegyní ze Spolkové republiky Německo Ullou Schmidtovou, která je Praze na dvoudenní pracovní návštěvě.

Mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt ČTK řekl, že debata byla také o úkolech českého předsednictví EU v roce 2009 a reformě zdravotnictví.

"Paní ministryně potvrdila, že příhraniční spolupráci považuje za velmi důležitou a je připravena v tom pomoci," uvedl Cikrt. V Německu organizují záchranky spolkové země, v Česku kraje. Ty ale mají odlišné postavení. Rámcová smlouva by měla umožnit, aby se na spolupráci dohodly kraje a spolkové země přímo. Česká strana již podle Cikrta rámcovou smlouvu připravuje.

v Ministři se dnes zabývali rovněž prioritami českého předsednictví EU v příštím roce. Shodli se, že obě země chtějí rozvíjet elektronické zdravotnictví neboli e-health. Německá strana má představu, že by unijní občané do několika let byli vybaveni evropskou kartou. Zjednodušilo by to léčení po celé Evropě.

V Německu už na projektu pracují. Zavádění karet se prý bránili tamní lékaři. "Ministryně je přesvědčena, že e-health povede k transparentnějšímu systému, což je podle ní možná důvod, že se některé skupiny brání," shrnul slova ministryně Cikrt.

Ministři se zabývali také reformou zdravotnictví. Schmidtová připomněla, že žádná oblast není tak zasažena emocemi, obavami lidí, lobbismem a politikou jako zdravotnictví. "V okamžiku, kdy završíte jednu reformu, můžete začít chystat další. Zdaleka není na ně takový klid, jako třeba na daňové reformy. To je zkušenost Německa," řekla podle Cikrta Schmidtová.

Německá ministryně zdravotnictví podle mluvčího uvítala záměr Česka uspořádat během předsednictví konferenci, na niž by byli pozváni zdravotničtí experti i ministři EU. Konference by se zabývala tím, jak hodnotit a porovnávat zdravotnické systémy jednotlivých zemí.

"Je třeba o těchto systémech něco nejprve vědět a pak teprve řešit, jakým způsobem může být zajištěno propojení v rámci Evropy. To umožní plynulý přechod lidí za zdravotními službami po celé EU," řekl Cikrt.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…